Aktualności

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby zatrudnić osobę z zagranicy?

12/10/2021

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby zatrudnić osobę z zagranicy? Aktualnie szukasz nowego pracownika do Twojej firmy? W związku z tym zastanawiasz się, czy podejmować działania na własną rękę w tym temacie? Dlaczego nie warto tego robić? Co powoduje, że lepiej zdecydować się na profesjonalistów z agencji pracy? Jak znaleźć takie podmioty? Które papiery są niezbędne, by w naszej firmie mogła swobodnie pracować osoba z innego państwa? O tym wszystkim możesz dowiedzieć się po przeczytaniu dzisiejszego poradnika.

Dlaczego nie warto szukać nowych pracowników samodzielnie?

Wbrew temu, co się powszechnie myśli, działania na własną rękę w tym temacie to wcale nie jest taka prosta sprawa. Dlaczego nie warto jednak szukać samodzielnie? Składa się na to wiele aspektów. Przede wszystkim już samo prowadzenie własnej firmy zabiera sporo czasu. A przeprowadzenie fachowej rekrutacji wymaga poświęceń. Jest to proces niezwykle czasochłonny. Dodatkowo warto mieć odpowiednie kwalifikacje. Tak, by wiedzieć, jak się zabrać za wykonanie tego zadania krok po kroku. Znalezienie pracownika z Polski już przysparza pewnych problemów. W końcu nie każdy wie, jakie aspekty są najbardziej istotne w czasie rekrutacji. Warto sprawdzać nie tylko same kwalifikacje, ale także zweryfikować, czy konkretna osoba np. nie będzie miała problemów, by współpracować w grupie itp. A szukanie pracownika z innego państwa to przecież jeszcze dodatkowe formalności. Trzeba dokładnie wiedzieć, jakie m.in. papiery są tutaj wymagane przez polskie prawo. Jeśli ktoś nie jest ekspertem od tego zagadnienia to lepiej, by zdecydował się na profesjonalistów. Kontakt do nich możesz znaleźć np. tutaj https://apsprofit.pl. Dzięki kooperacji z agencją pracy z prawdziwego zdarzenia oszczędzisz czas oraz pieniądze. Dodatkowo pracownik będzie zatrudniony w sposób zgodny z prawem. Na skutek tego potem nie będziesz miał żadnych problemów na tej płaszczyźnie. A nieznajomość prawa wcale nie zwalnia z jego przestrzegania…

Jak wybrać odpowiednią agencję pracy?

Wiele osób nie wie, na co szczególnie zwracać swoją uwagę. Na pewno liczy się miejsce wykonywanie usług. Każdemu zależy na tym, by w miarę szybko uporać się z formalnościami itp. Jeśli jest taka opcja, to decyduj się na agencje pracy z konkretnego miasta, w którym mieści się Twoja firma. Na szczęście takich nowoczesnych podmiotów pojawia się coraz więcej na mapie Polski. Klienci mają zatem w czym wybierać. Sama lokalizacja to nie wszystko. Dodatkowo sprawdź staż na rynku. Zasada jest prosta. Im większy staż, tym lepiej. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na profesjonalne podejście do tematu. Fakt, że konkretna agencja pracy jest na rynku już np. od kilku lat dobrze o niej świadczy. Warto zweryfikować także opinie. Po to, by wiedzieć, że rzeczywiście będziesz współpracować z fachowcami z prawdziwego zdarzenia. A teraz o zweryfikowanie recenzji naprawdę nie jest trudno. Co jeszcze liczy się w tym temacie? Na pewno jest to skala codziennie wykonywanych usług. Czym zatem zajmują się fachowcy? Jest to m.in. rekrutacja pracowników stałych albo tymczasowych (sezonowych). Warto wiedzieć, że Klienci takich podmiotów coraz częściej decydują się na zatrudnianie osób spoza Polski. Na szczęście profesjonalna agencja pracy daje taką możliwość.

Fachowcy pamiętają o wszystkich formalnościach

Chcesz zatrudnić pracownika z innego państwa? Jakie są zatem formalności na tej płaszczyźnie, które należy bezwzględnie spełnić? Na pewno pracownik musi posiadać odpowiednie dokumenty. Jest to m.in. wiza, zezwolenie na pobyt na terenie Polski oraz dokument, który uprawnia do podjęcia zatrudnienia w naszym kraju. Warto wiedzieć, że są w tym temacie pewne wyjątki. M.in. bez zezwolenie mogą działać osoby mające np. status uchodźcy lub korzystające z ochrony czasowej w Polsce itp. Dodatkowo zostały wprowadzone pewne uproszczenia w przypadku zatrudniania pracowników np. z Ukrainy. Wszak mogą oni pracować bez zezwolenia – przez okres nie dłuższy, niż sześć miesięcy (w ciągu kolejnego roku kalendarzowego). Należy jednak spełnić określone formalności, by tak się właśnie stało. Generalnie wniosek jest jeden. Dla osoby, która tym tematem nie zajmuje się na co dzień jest to wszystko bardzo zawiłe. Dlatego warto zdecydować się na pomoc ekspertów. Dzięki temu wszystko będzie przeprowadzone szybko i zgodnie z polskim prawem.

Co jeszcze jest istotne?

Chcesz zatrudnić np. pracownika z państwa należącego w tym momencie do Unii Europejskiej? W takim razie ta osoba powinna posiadać wyżej wymienione dokumenty. Następnie trzeba przetłumaczyć umowę na język naszego przyszłego pracownika. Co dzieje się dalej? Należy zgłosić obcokrajowca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i go zameldować. Dobrze byłoby od razu poszukać dla niego lekarza rodzinnego itp. Nie da się ukryć, że tych formalności jest sporo. Dlatego właśnie warto kooperować z profesjonalnymi agencjami pracy, które samodzielnie zajmują się tymi wszystkimi zadaniami. Dzięki temu Klient ma o wiele mniej obowiązków na swojej głowie.

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.