Aktualności

Pracownik z Ukrainy do gospodarstwa rolnego

22/12/2021

Pracownik z Ukrainy do gospodarstwa rolnego. Przedsiębiorcy z całej Polski doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak cennym nabytkiem dla ich firm mogą być pracownicy pochodzący z Ukrainy. Jak wskazują liczne badania, ale i po prostu szeroko pojęta wiedza empiryczna, sięgamy po nich coraz częściej właśnie jako po pomoc w działaniach naszych firm. Czy jednak pochodzący ze Wschodu pracownicy są w stanie sprawdzić się również w pracy przy gospodarstwie rolnym? A może nie do końca i nie warto iść w tym kierunku? Te kwestie zamierzamy poruszyć poniżej.

Czy do pomocy przy gospodarstwie rolnym warto zatrudnić Ukraińca?

Pracownik z Ukrainy do gospodarstwa rolnego – czy to tak właściwie dobry pomysł? Osoby przyjeżdżające za chlebem do Polski właśnie z Ukrainy zazwyczaj nie są kojarzeni z mocno wyspecjalizowanymi zawodami. Wszystko ze względu na to, że zazwyczaj kojarzy ich się z pracą na magazynach czy w galeriach handlowych. Rzeczywistość jest jednak inna, a statystyki pokazują, że równie duża liczba Ukraińców, którzy przyjeżdżają do pracy w Polsce to specjaliści rzeczywiście znający się na swoim fachu. Fachowcy, którym bez problemu można powierzyć nawet najcięższe zadania. Tych fachowców nie brakuje również w przypadku sektora rolnego. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, czy w ogóle będziemy w stanie znaleźć osobę idealną względem naszych potrzeb – ściśle z tym sektorem związanych – nie powinniśmy mieć co do tego żadnych wątpliwości.

Ukraińcy okazują się być idealnym wyborem jeśli chodzi o pomaganie na gospodarstwie rolnym. Wynika to między innymi z tego, że są:

  • pracowici – jako że przy gospodarstwie rolnym nie brakuje pracy, a ta wymaga poświęcania jej mnóstwa czasu, ta cecha jest zdecydowanie najcenniejsza,
  • gotowi do nadgodzin – gospodarstwo rolne to konieczność pracy w mocno niestandardowych ramach czasowych. Jeśli jesteśmy właścicielami takowego, powinniśmy doskonale zdawać sobie sprawę. Ukraińcy są bardzo elastyczni jeśli chodzi o czas pracy, ale i gotowi do podejmowania się pracy w nadgodzinach. Często są w stanie pracować nawet na dwa etaty;
  • bardzo zdeterminowani – Ukraińcy słyną z tego, że są bardzo zdeterminowani do zarabiania pieniędzy. W związku z tym starają się szybko zrozumieć wszystko to, co mają robić na danym stanowisku pracy. Szanują swoją pracę i dbają o to, by ich pracodawcy byli jak najbardziej zadowoleni;
  • szybko adaptujący się – pracownicy z Ukrainy doskonale odnajdują się w polskich warunkach i szybko przyzwyczajają się do naszej rzeczywistości. Dogadują się nawet z pracownikami z Polski, dzięki czemu „wtapiają się w tłum” i są w stanie szybko wdrożyć się w pracę.

Zatrudnienie Ukraińca we własnym gospodarstwie rolnym to jednak nie tylko plusy wynikające z niego samego, ale też ze spraw czysto technicznych. Takie zatrudnienie może się okazać bardzo opłacalne z finansowego punktu widzenia. Co więcej, jest też mniej skomplikowane pod względem papierologii. Wszystko tutaj oczywiście zależy od tego, jaką drogę zdecydujemy. Zazwyczaj jednak możemy liczyć na proces prostszy, szybszy i bardziej przejrzysty, a na pewno po prostu atrakcyjniejszy właśnie dla nas.

Jak to zrobić?

Większość osób zatrudnianie Ukraińców kojarzy z długim przeszukiwaniem ukraińskich portali z pracą, publikowaniem ogłoszeń w obcym języku i przeczesywaniem mnóstwa CV, jak również testowaniem mnóstwa osób przed znalezieniem tej idealnej do danego stanowiska. Jest to rzeczywiście pewna opcja, która jednak obierana jest bardzo rzadko. Głównie za sprawą czasu koniecznego do poświęcenia właśnie na nią. Znacznie częściej sięga się po usługi profesjonalistów.

Ukraińców jest w stanie „dostarczyć” agencja pracy tymczasowej (nie muszą oni być pracownikami tymczasowymi, choć wymaga to odpowiednich rozwiązań). Plusem skorzystania z jej usług jest to, że potrafi ona przyjąć na siebie wszystkie formalności związane z procesem, a także po prostu przeprowadzić każdy kolejny etap rekrutacji. Wszystko tutaj zależy od naszej umowy z nią. Sama może znaleźć pracownika i to ona weźmie na swoje barki jego zatrudnienie. My zaś, patrząc na to ze strony technicznej, „wypożyczymy” go od niej, rozliczając się z nią na podstawie wystawianych faktur. To jej będzie zależało na tym, by pracownik był odpowiedni. Mimo więc tego, że będziemy musieli płacić jej pewną prowizję, zagwarantujemy sobie tym samym wartościowego pracownika i pomoc przy wymagających pracach w obrębie naszego gospodarstwa rolnego.

Podsumowanie

Jeżeli interesuje nas pracownik z Ukrainy do gospodarstwa rolnego, nie powinniśmy się obawiać zatrudnienia go. Ludzie zza wschodniej granicy naszego kraju doskonale sprawdzają się nie tylko w ściśle technicznych pracach (spawacz, sprzątacz), z którymi są najbardziej kojarzeni. Istnieją i tacy, którzy posiadają olbrzymie doświadczenie właśnie w przemyśle rolnym. Oczywiście nie możemy myśleć, że dobrego specjalistę znajdziemy w kilka dni. To proces, który jest w stanie trwać nawet kilka miesięcy – również przy udziale profesjonalnej agencji pracy tymczasowej (i, jak się okazuje, nie tylko tymczasowej).

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.