Aktualności

Pracownicy ze Wschodu w Polsce

04/05/2022

Pracownicy ze Wschodu w Polsce. Argumentów przemawiających za zatrudnieniem pracowników ze Wschodu jest naprawdę sporo. Dlaczego coraz więcej polskich pracodawców decyduje się powierzać rozmaite zadania Ukraińcom, Białorusinom, Gruzinom itd.? Na jakie formy zatrudnienia można się zdecydować? Dlaczego warto kooperować z fachową firmą z tej branży? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te wszystkie pytania, to należy zapoznać się z poniższym tekstem.

Dlaczego warto zatrudniać pracowników ze Wschodu?

Bez większego trudu można zaobserwować, iż pracownicy ze Wschodu są coraz częściej zatrudniani przez polskie podmioty. Teraz ze względu na sytuację panującą na Ukrainie (wojna z Rosją) ta liczba jeszcze bardziej się powiększy… Co powoduje, że warto decydować się na osoby ze Wschodu? Dla wielu szefów spore znaczenie mają kwestie finansowe. Nie da się ukryć, że np. Białorusini, czy Ukraińcy nie mają szczególnie wysokich wymagań na tej płaszczyźnie. Zatrudniając takie osoby można zatem nieco zredukować swoje koszty. Niedługo to będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej opłacalne. W końcu rząd planuje wprowadzić rozmaite dofinansowania. W tym aspekcie jeszcze nie ma teoretycznie nic pewnego. Warto jednak w razie czego mieć świadomość, że być może na wprowadzonych zmianach mocno zyskają podmioty, które zdecydują się na zatrudnienie pracowników ze Wschodu. Trzeba zaznaczyć, że ludzie z tego regionu Europy są bardzo pracowici. Nie brakuje im terminowości, dokładności oraz wysokiej kultury. Nie bez znaczenia jest fakt, że pracownicy ze Wschodu mogą bardzo szybko zaaklimatyzować się w Polsce. W końcu nie ma dużych różnic kulturowych oraz językowych. Warto dodać, że nie trzeba zbytnio obawiać się o formalności. Z jednej strony zawsze możesz skorzystać z pomocy fachowców. Dużo osób kooperuje z APS Profit Polska. Jest to profesjonalna agencja pracy tymczasowej. Z drugiej strony zatrudnienie obcokrajowca wcale nie jest tak trudne i czasochłonne, jak wielu osobom mogłoby wydawać się na samym początku. Poza tym możesz zdecydować się np. tylko na pracowników tymczasowych. Dzięki temu będą oni wykonywali zadania w Twojej firmie jedynie przez określony czas (np. w porze letniej przy zbiorach).

Rekrutacja pracowników

Jeszcze kilka lat temu pracownicy ze Wschodu przyjeżdżali do Polski przede wszystkim po to, by pracować fizycznie. Oczywiście, teraz też nie brakuje chętnych do wykonywania takich zadań (np. w sadownictwie, rolnictwie, przemyśle stoczniowym, czy meblarskim). Można jednak zaobserwować, że ta sytuacja zmienia się. Aktualnie pracownicy np. z Ukrainy coraz częściej są zatrudniani w szpitalach (jako lekarze), czy sądownictwie. Do naszego kraju przyjeżdżają osoby bez kwalifikacji oraz ludzie po studiach i rozmaitych kursach. Dzięki temu szefowie szukający wykwalifikowanych i zarazem dość tanich pracowników mają obecnie jeszcze większe pole do manewru. W jaki sposób można znaleźć ludzi ze Wschodu? Proponowana jest na przykład standardowa rekrutacja. Dzięki niej można znaleźć rozmaite osoby na różne stanowiska. Nie wiesz, jakie kroki tutaj podejmować? W takim razie warto zdecydować się na kooperowanie z APS Profit Polska. Dzięki tej agencji zaoszczędzisz czas oraz pieniądze. W mig zostaną Ci zaproponowane odpowiednie osoby na konkretne stanowiska. Będą one miały niezbędne umiejętności i kwalifikacje, a także chęci do wykonywania zadań za określone przez Ciebie stawki.

Leasing pracowników ze Wschodu        

Ostatnio taka forma zatrudnienia staje się coraz popularniejsza. Możesz oczywiście znaleźć kogoś na stałe, jeśli taka jest Twoja wola. Czasami jednak nie jest to do końca konieczne. Załóżmy, że Twoja firma wygrała przetarg na wybudowanie konkretnego budynku. Przez kilka najbliższych miesięcy będziesz prawdopodobnie potrzebował więcej pracowników. Wówczas bardzo przydaje się taki leasing. Jest to zaś nic innego, jak wynajem pracowników na określony czas. Na co dzień są oni zatrudnieni przez agencję pracy tymczasowej (dzięki temu po Twojej stronie jest m.in. o wiele mniej formalności). W czasie realizowania zadania z przetargu te osoby będą wykonywały dla Ciebie zadania. Jeśli chodzi o sprawy finansowe, to wszystko jest do ustalenia z przedstawicielami agencji tymczasowej. Wiele osób szybko dochodzi jednak do wniosku, że pod różnymi względami jest to dla nich bardzo atrakcyjna opcja na tej płaszczyźnie. Jeśli zaś dany budynek zostanie postawiony, a zadanie z przetargu w 100% wykonane, to wówczas można zrezygnować z konkretnych pracowników. Nie musisz ich zatem zatrudniać na stałe, dzięki czemu zaoszczędzisz czas (biorąc pod uwagę choćby załatwianie formalności) i przede wszystkim pieniądze.

Dlaczego jeszcze warto współpracować z fachowcami?

Chodzi nie tylko o to, że w ten sposób szybko możesz znaleźć odpowiednich pracowników na dane stanowiska itp. Eksperci z APS Profit Polska dokładają wszelkich starań, aby wszystko odbywało się zgodnie z obowiązującymi na terenie naszego kraju przepisami. Prawdopodobnie niedługo wejdą jeszcze inne roszady. Fachowcy trzymają jednak rękę na pulsie. Dzięki temu zainteresowany Klient zatrudni dobrego pracownika w oparciu o bieżące przepisy.

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.