
02/07/2020
Polski rynek pracy jest bardzo otwarty na pracowników spoza granic naszego kraju, zwłaszcza ostatnimi czasy. Dużą ich część stanowią osoby z Ukrainy, które są cenione ze względu na sumienność wykonywanych przez siebie obowiązków, pracowitość i uczciwość. Zatrudnianie ich w Polsce najczęściej odbywa się na podstawie tak zwanego „leasingu pracowników”. Na czym on polega i jakie korzyści może wyciągnąć z niego pracodawca? Co płynie z niego dobrego dla pracownika?
Leasing pracowników z Ukrainy – na czym polega?
Leasing pracowniczy polega na dosłownym wypożyczeniu pracownika innemu pracodawcy. Odbywa się to na podstawie przyznania mu bezpłatnego urlopu u pierwotnego pracodawcy, w czasie którego ten może zawrzeć umowę z inną firmą. Pozostając w dwóch stosunkach pracy (jeden zostaje zawieszony), zachowuje jej ciągłość oraz wszystkie korzyści ściśle z tym związane. Oczywiście w sprawie leasingu obie firmy muszą najpierw wzajemnie ustalić szczegóły (choć prawo nie narzuca formy takiego porozumienia), ale też wszystko ustalić z pracownikiem, którego ta opcja dotyczy.
Tę procedurę można sprowadzić do realizacji następujących kroków:
- Firma chcąca pozyskać pracownika porozumiewa się z firmą posiadającą go na „wypożyczenie”, najczęściej na z góry określony czas. Wtedy ustalane są również warunki leasingu.
Firma zatrudniająca pracownika daje mu bezpłatny urlop na okres obejmujący pełne wypożyczenie.
Firma „wypożyczająca” zawiera z pracownikiem umowę na wcześniej określonych warunkach (możliwe nawet zatrudnienie na czas nieokreślony), zawsze zgodnych z Kodeksem Pracy.

Korzyści płynące z leasingu pracowników z Ukrainy
Istnieje wiele powodów, ze względu na które coraz więcej przedsiębiorców sięga po https://apsprofit.pl/aktualnosci/ z Ukrainy. Jednym z największych jest możliwość łatwego i sprawnego pozyskania dobrego pracownika na ściśle określony czas i na z góry określonych warunkach. Nie wymaga to wprowadzania modyfikacji w stałej kadrze pracowniczej ani konieczności uruchamiania procesu rekrutacyjnego. Plusem jest też możliwość rozwijania relacji między obiema zaangażowanymi w wypożyczanie firmami – współpraca na jego polu często jest w stanie przerodzić się w znacznie bliższą, na której w tym przypadku zawsze skorzystają obaj przedsiębiorcy. Leasing jest też świetną opcją na radzenie sobie z przestojem w działalności – jeżeli takowy występuje, można, za zgodą pracownika, wysłać go na bezpłatny urlop i “wypożyczyć” w miejsce, w którym zachowa stałość wypłat.
Plusy związane z leasingiem dostrzec mogą również sami pracownicy – nie bez powodu oni sami najczęściej zabiegają o bycie „wypożyczonymi”. Największą zaletą tego rozwiązania jest dla nich możliwość uniknięcia stałego lub czasowego bezrobocia – jako że pracodawca mógłby ich zwolnić w przypadku dłuższego zastoju, wypożyczenie może mu pomóc poradzić sobie z takowym bez uszczerbku na karierze pracownika. Ten może zwykle liczyć na bardziej elastyczny czas pracy, który pozwoli mu pogodzić ją z obowiązkami rodzinnymi. Co ważne, Ukrainiec na wypożyczeniu jest objęty pełnią ubezpieczeń zdrowotnych – przysługują mu wszystkie świadczenia, które posiada Polak zatrudniony na umowie o pracę. Olbrzymią korzyścią dla wypożyczonego pracownika jest też możliwość pokazania się na rynku pracy, uważanym za lepszy niż ten na Ukrainie, pozwalającym na rozwinięcie skrzydeł i po prostu zarobienie więcej.
Fakty na temat leasingu pracowników z Ukrainy
Strona wypożyczająca musi zawrzeć umowę z pracownikiem, którą zaakceptują obaj pracodawcy i sam pracownik.
Pracownikowi z Ukrainy przysługują wszystkie prawa, w tym również to do minimalnego wynagrodzenia (w przypadku umowy o pracę).
Pracownik z Ukrainy może zarabiać mniej, niż u pierwotnego pracodawcy – musi się jednak na to zgodzić.
Porozumienie między oboma pracodawcami powinno być zawarte na piśmie, aby zapobiec późniejszym problemom, jeśli te by się pojawiły. Jego zawarcie jest konieczne do osiągnięcia legalności całego przedsięwzięcia.
Wszystko musi być ustalane w zgodzie z pracownikiem, który zawsze ma ostatnie słowo w sprawie „wypożyczenia”.
Urlop bezpłatny (a zatem i wypożyczenie) dawany pracownikowi nie może zostać skrócony czy przerwany, chyba, że obaj pracodawcy dogadają się ze sobą, a pracownik wyrazi na to zgodę.
Okres przebywania na urlopie bezpłatnym wlicza się pracownikowi do stażu pracy, ale u pierwotnego pracodawcy i tylko wtedy, gdy wróci on do pracy po zakończeniu tegoż urlopu.
Podsumowanie
Leasing pracowników z Ukrainy jest czymś, na czym skorzystać mogą nie tylko pracodawcy, ale i pracownicy. Dla tych pierwszych stanowi świetny sposób na pozyskanie dobrego pracownika do konkretnej pracy, bez konieczności załatwiania mnóstwa spraw powiązanych z systemem kadrowym czy administracyjnym. Dla drugich z kolei jest to świetna forma na wypromowanie się na rynku pracy i zarobienie pieniędzy na swoją dalszą przyszłość.