
10/06/2021
Kto to pracownik tymczasowy? Prowadząc własną firmę, niezależnie od jej rozmiarów, zawsze przychodzi nieco gorętszy moment w jej działalności. Często jest to sezon, w którym po oferowane przez nią produkty sięga się częściej lub czas, w którym kampania promocyjna dobrze przedziera się do jej odbiorców. Co wtedy zrobić, by wyrobić z produkcją czy ze świadczeniem swoich usług, a jednocześnie nie stracić potencjalnych osób zainteresowanych nimi? Wystarczy zatrudnić pracownika tymczasowego. Ale kim on tak właściwie jest i jakie są jego prawa? O tym – w dzisiejszym wpisie.
Kim jest pracownik tymczasowy?
Pracownik tymczasowy jest osobą, która jest zatrudniona w danej firmie przez pośrednika – agencję pracy tymczasowej – na z góry określonych zasadach i na ściśle ustalony okres. Zazwyczaj mowa tutaj o niewielkim czasie, jednak jest to pojęcie dość płynne, zależne od indywidualnych ustaleń. Zawsze jednak musi to być praca tymczasowa, a zatem taka o charakterze sezonowym, doraźnym lub okresowym.
To agencja pracy tymczasowej zajmuje się przeprowadzaniem procesu rekrutacyjnego, a zatem odnajdywaniem kandydatów idealnych względem oczekiwań firmy zatrudniającej (zwanej też pracodawcą użytkownikiem). Pracownicy tymczasowi są zatrudnieni właśnie w tejże agencji pracy tymczasowej i to od niej pobierają wynagrodzenie. Nie oznacza to jednak, że pracodawca użytkownik (a zatem firma, która korzysta z agencji) nie jest w stanie zatrudnić takich osób na stałe i bezpośrednio. W większości przypadków jednak reguluje to podpisana przez obie strony umowa. W przypadku takiego zatrudnienia, pracownik traci status tymczasowego. Mimo wszystko jednak, zwykle jest to możliwe dopiero po wygaśnięciu umowy z agencją.
Pracownika tymczasowego można więc zatrudnić wyłącznie przy skorzystaniu z usług agencji pośredniczącej w tym. Należy przy tym uważać, by wybrać tę rzeczywiście profesjonalnie podchodzącą do rzeczy.
Co trzeba wiedzieć na temat pracownika tymczasowego?
Choć wielu pracodawców uważa, że zatrudnienie pracownika tymczasowego to pójście na łatwiznę i możliwość zapomnienia o dbaniu o niego, rzeczywistość jest zgoła odmienna. Prawda, pracownik tymczasowy jest w stanie przynieść firmie sporo korzyści i zysku. Nie oznacza to jednak, że na pracodawcy użytkowniku nie spoczywają pewne obowiązki ściśle z tym związane. Istnieje zresztą wiele rzeczy, co do których pracodawcy zamierzający zatrudnić pracownika tymczasowego nie wiedzą, a które są kwestiami bardzo istotnymi. Kilka z nich przedstawiamy poniżej.
- Najważniejsza w zatrudnianiu pracownika tymczasowego jest umowa z agencją – to ona definiuje rodzaj pracy powierzanej temu pracownikowi, wymagania kwalifikacyjne, przewidywany okres pracy, wymiar czasu tejże pracy oraz miejsce jej wykonywania. Ustala też wszelkiego rodzaju kwestie techniczne – chociażby te związane ze zwolnieniem pracownika.
- Większość zasad współpracy z pracownikiem tymczasowym jest taka sama, jak w przypadku „zwykłego” pracownika – obowiązuje go zatem ten sam maksymalny wymiar czasu pracy. Takie same są też jego warunki zatrudnienia i wymagania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy i wszystkim, co tylko ma z nimi związek.
- Istnieje zakaz dyskryminacji pracowników tymczasowych – niezależnie od tego, czy pochodzą z tego samego kraju, czy też są zatrudniani spoza jego granic, nie mogą być dyskryminowani na jakimkolwiek tle.
- Urlop wypoczynkowy należący się pracownikowi tymczasowemu to dwa dni na miesiąc pracy, a zatem pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika. W praktyce jednak wszystko ustala agencja z pracownikiem tymczasowym – to ona bowiem zajmuje się tego typu rzeczami prawnymi i rozliczeniami. Pracodawca użytkownik może więc się tym nie przejmować.
- Pracownik podpisuje umowę wyłącznie z agencją pracy – pracodawca użytkownik robi więc to samo. Nie jest zatem podpisywana żadna umowa z udziałem trzech stron. Agencja świadczy więc usługę względem pracodawcy, a ten ją wykupuje i rozlicza się za nią bezpośrednio z nią.
O ile pracownik tymczasowy jest w stanie być olbrzymim ułatwieniem, należy w tym wszystkim pamiętać, by zawsze była jasność co do wszystkich zasad jego zatrudnienia. Zadba o to dobrze wybrana agencja. Taka, jak APS Profit, które działa na rynku już długo i cieszy się na nim prawdziwą renomą.
Podsumowanie
Współcześnie rynek pracy bardzo chętnie sięga po pracowników tymczasowych. Korzystaniu z ich usług towarzyszy mnóstwo zalet, główną z których jest ich dostępność, ale i mniejsza ilość formalności związanych z ich zatrudnianiem. Co więcej, w Polsce istnieje wiele agencji pracy tymczasowej, których oferta w tym kontekście jest nie tylko atrakcyjna, ale i bardzo szeroka. Jedną z takich jest APS Profit, które zawsze podchodzi do swoich klientów biznesowych w sposób indywidualny, starając się wypracować dla nich rozwiązanie idealne i „dostarczyć” pracownika, który rzeczywiście sprawdzi się w akcji. Jeżeli więc potrzebujemy tego typu pracownika, nie wahajmy się sięgnąć po ich usługi, koniecznie wybierając taką, która jest tak samo solidna i profesjonalna.