
05/01/2021
Bezrobocie w Polsce jest bardzo niskie. Ludzie pracują w jednych firmach od wielu lat, inni poszukują wciąż odpowiedniego zajęcia. Bardzo mały odsetek osób tej pracy znaleźć nie może. Dla tych więc, którzy jej nie mają lub którzy nie mogą znaleźć satysfakcjonującego dla siebie zajęcia, działają prężnie na rynku biura pośrednictwa pracy. Dzięki takim miejscom poszukiwanie pracy z profesjonalistami, nie musi być trudne, żmudne, czasochłonne i mało efektywne. Agencje pracy mając wiedzę, doświadczenie i stosowne umiejętności, są w stanie tak naprawdę znaleźć klientom idealne dla nich stanowiska. Zanim jednak to nastąpi należy do takiej wizyty w biurze pośrednictwa pracy odpowiednio się przygotować.
Odpowiednia prezencja
Jednym z kluczowych elementów, oprócz oczywiście zebrania stosownej dokumentacji, jaką zajmiemy się poniżej, warto na samym wstępie wziąć pod uwagę własną prezencję. Osoba chcąca rozpocząć pracę, powinna już do samego biura pośrednictwa pracy ubrać się adekwatnie do danej sytuacji. Dobrze jest postawić na elegancki styl, odpowiednie zadbanie, o stosowny wygląd. Na pewno okaże się to być bardzo dużą korzyścią dla naszej osoby, która traktuje sprawę podjęcia pracy niezwykle poważnie. Bez wątpienia dużo lepiej prezentować będzie się pan w koszuli i w spodniach eleganckich, niż w dresie, prawda? Pamiętajmy, że jak nas widzą, tak nas piszą… i o tym właśnie warto wiedzieć, bez względu na to, czy wybieramy się do biura pośrednictwa pracy z niezbędną dokumentacją czy już bezpośrednio na rozmowę kwalifikacyjną.
Jakie dokumenty są niezbędne?
Zadaniem agencji pracy jest znalezienie dla klienta odpowiedniego stanowiska, na którym ten będzie czuł się dobrze i które spełni jego oczekiwania w pełni. Aby jednak ten mógł zaproponować konkretną pracę, musi najpierw taką osobę poznać, sprawdzić jej kwalifikacje i zawodowe doświadczenie. Sama więc papierologia odgrywa niezwykle ważną rolę i trzeba mieć to na uwadze. O czym więc powinien pamiętać klient agencji? Jakie dokumenty są absolutnie niezbędne, by taka osoba mogła wziąć udział w całym procesie rekrutacji na odpowiednie stanowiska?
Podstawą jest oczywiście CV. Taki dokument jest niezbędnym, bowiem to właśnie na jego podstawie sprawdza się doświadczenie zawodowe potencjalnego pracownika dla danej firmy na konkretne stanowisko. Im lepsze CV, tym wiadomo dana osoba ma większą szansę na otrzymanie stanowiska, na jakim mu zależy. Dobrze napisane jest wizytówką i dlatego też należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Co jeszcze? Na pewno warto zabrać ze sobą zaświadczenie o ukończonych kursach, wszelkich zdobytych certyfikatach, czy też uprawnieniach. Wiele jest takich stanowisk, gdzie konkretne uprawnienia czy kursy są po prostu podstawą. I jeśli na przykład wcześniej, na poprzednim stanowisku coś okazało się być totalnie zbędne, nagle w nowej pracy może okazać się kluczowe, by móc taką pracę zdobyć. Istotne znaczenie mogą mieć również dyplomy od poprzednich pracodawców, konkretne nagrody dotyczące odpowiednich skończonych prac czy działań. Im więcej, tym lepiej – z pewnością w tym przypadku sprawdza się takie coś doskonale. I oczywiście na sam koniec niezbędny jest dowód osobisty, bowiem to na jego podstawie osoba rekrutująca może sprawdzić, czy ma do czynienia z konkretną osobą i jej dokumentacją. Przed wyjściem do agencji pośrednictwa pracy, warto na spokojnie skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, by potem w pośpiechu nie zapomnieć o czymś, co może okazać się kluczowe dla całego procesu rekrutacji.
W jaki sposób agencja pracy pomaga swoim klientom?
Agencje pracy działają na rynku po to, by pomagać firmom w poszukiwaniu odpowiednich ludzi na dane stanowiska pracy. Jedni nie mają czasu na rekrutację, inni odpowiednich osób, by ją przeprowadzać, jeszcze inni, zagraniczni nie potrafią rozmawiać w języku polskim. Agencje pracy są więc w takich przypadkach w pełni do dyspozycji swoich klientów, poszukując jak najlepszych ludzi na konkretne stanowiska.
Takie działanie sprawia, że agencje pracy mają wiele ciekawych ofert, które mogą dalej kierować do konkretnych kandydatów. W ogłoszeniach o pracę bardzo często tak atrakcyjnych i ciekawych ogłoszeń nie jesteśmy w stanie znaleźć. Głównym zadaniem, jakie agencja musi spełnić wobec właściciela firmy, to przedstawienie mu pracownika, który spełnia wymagania pracodawcy. To stanowi priorytet. Jeśli całość będzie pomyślnie na tym etapie zakończona, podpisywana jest umowa. W tym przypadku ważna dla każdego informacja – taka umowa podpisywana jest pomiędzy pracownikiem a agencją, ale z pełną akceptacją konkretnej osoby przez danego pracodawcę.
Czy warto korzystać z biur pośrednictwa pracy? Jak najbardziej tak. Z jednej strony pracodawcy nie muszą inwestować w dział rekrutacji, a wszystko mają poprowadzone na najwyższym poziomie. Z drugiej zaś osoby szukające pracy, mogą niemal natychmiast na dane ogłoszenie trafić i to na bardzo atrakcyjnych warunkach.