Aktualności

Jak znaleźć Ukraińców do pracy?

04/01/2022

Jak znaleźć Ukraińców do pracy? Zatrudnianie pracowników spoza naszego kraju, a zwłaszcza tych pochodzących ze Wschodu, to aktualnie nie tylko zwykła moda, ale też sposób na efektywne prowadzenie własnej firmy. Jeżeli i my planujemy szybko rozwinąć prowadzony przez siebie biznes i szukamy odpowiedniego sposobu właśnie na to, powinniśmy skusić się na zatrudnienie pracownika z Ukrainy. Ale po jakie dokładnie środki do tego sięgnąć, by zainwestować w to jak najmniej czasu, a osiągnąć maksymalny efekt? Czy pracowników zza naszej wschodniej granicy musimy szukać samodzielnie? A może lepszą opcją będzie sięgnięcie po zewnętrznego usługodawcę? Na ten temat porozmawiamy w naszym dzisiejszym wpisie.

Sposoby na znalezienie Ukraińca do pracy

Jak znaleźć Ukraińców do pracy? To pytanie, które nasuwa się na myśl każdej osobie, która planuje ich zatrudnienie. Wbrew wszelkim pozorom, wcale nie musi to być tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Trzeba bowiem mieć świadomość, że Ukraińcy często dość dobrze posługują się językiem polskim – a to zapewne współgra z naszymi oczekiwaniami wobec nich. Po jakie więc sposoby możemy sięgnąć, by zatrudnić ich właśnie u siebie? Poniżej – kilka tych najlepszych.

  • Portale ogłoszeniowe – jest to najbardziej oczywista opcja, z której korzysta się również w przypadku poszukiwania pracownika pochodzącego z Polski. Ukraińskich portali ogłoszeniowych jest całe mnóstwo, przy czym większość z nich przyjmuje ogłoszenia o pracę właśnie na terytorium Polski. Tak naprawdę jednak wcale nie trzeba sięgać po zagraniczne serwisy. Coraz więcej tych dostępnych w naszym kraju jest przeglądanych przez osoby z Ukrainy. Niektóre z nich oferują nawet swoje usługi w języku ukraińskim. Mogą one więc być dobrym rozwiązaniem.
  • Polecenie ze strony znajomych – to jedna z najlepszych opcji dla osób chcących zatrudnić Ukraińca bezpośrednio. Osoby z polecenia praktycznie zawsze sprawdzają się na stanowisku. Są zwykle sprawdzone przez inne firmy i godne zaufania.
  • Agencja pracy tymczasowej – rozwiązanie najbardziej elastyczne, ale i po prostu wygodne. Dzięki niemu jesteśmy w stanie pozyskać pracownika tymczasowego, który w praktyce może zostać z nami na dłużej. Co istotne, całym procesem zajmuje się podmiot zewnętrzny. Dobra agencja jest w stanie nie tylko zadać o pozyskanie pracownika, ale też o wszystkie formalności związane z jego zatrudnieniem i zatrudnianiem. Współpracując z nią możemy się rozliczać wyłącznie z nią – pracownik będzie zaś wypożyczany od niej i zarządzany w pełni przez jej zarząd.

Zanim sięgnie się po którąkolwiek z tych opcji należy ustalić własne oczekiwania, wymagania oraz tak właściwie to, kogo potrzebuje się do pomocy. Wpływ na wybór sposobu poszukiwania osoby z Ukrainy do pracy ma również to, ile ma się na głowie. Jeśli nie ma się zbyt dużo czasu, należy skłonić się ku takim rozwiązaniom, które będą go wymagały nieco mniej. Jeśli zaś ma się go sporo i chce się samodzielnie zadbać o coś takiego, można zdecydować się na całą resztę. W grę wchodzi też wiele aspektów czysto technicznych. Właśnie dlatego jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań należy wszystko dokładnie rozplanować i przemyśleć. Tak, aby na pewno wszystko poszło po naszej myśli.

Samodzielnie czy nie – na którą z opcji się zdecydować?

Jak widać po powyższym, pracownika z Ukrainy można pozyskać na własną rękę lub też powierzyć proces jego zatrudniania wykwalifikowanej agencji pracy tymczasowej. Na samodzielne zatrudnienie Ukraińca powinni zdecydować się ci przedsiębiorcy, którzy mają świadomość tego, z jakimi formalnościami się to wiąże. Tak właściwie jest to bardziej skomplikowane niż zatrudnianie osoby z Polski. Wymaga też dużego trudu i poświęcenia mnóstwa czasu już na etapie rekrutacji.

Skorzystanie z agencji pracy pozwala przeskoczyć wszystkie formalności i zepchnąć je na barki agencji. Jest to opcja wygodna, mało zobowiązująca i po prostu gwarantująca znalezienie pracownika, który na pewno będzie w stanie sprostać stawianym przed nim oczekiwaniom i zadaniom. Prawda, agencja zawsze pobiera pewnego rodzaju opłatę za swoje usługi. Jest ona jednak czymś, co z pewnością nam się opłaci. W krótkiej i nieco dłuższej perspektywie.

Podsumowanie

Jak znaleźć Ukraińców do pracy? Odpowiedzi na to pytanie jest dość dużo, a wybór sposobu właśnie na to zależy od wielu różnych czynników. Lubimy wygodę i nie mamy zbyt wiele czasu na to, by przyłożyć się do procesu rekrutacji? Chcemy ograniczyć ilość formalności i nie mamy zamiaru inwestować w pracowników zbyt dużo? Powinniśmy sięgnąć po usługi agencji pracy tymczasowej. Jeśli zaś mamy dużo czasu, a chcemy mieć kontrolę nad każdym etapem rekrutacji, a przy okazji nie przeraża nas przedzieranie się przez stosy CV, możemy zająć się wszystkim samodzielnie. 

Pamiętajmy, by przy sięganiu po usługi profesjonalistów pamiętać o tym, by zawracać uwagę tylko na tych najbardziej doświadczonych. Koniecznie takich, którzy swoje usługi kierują do osób poszukujących pracowników z Ukrainy. To w końcu oni wydają się być pracownikami najlepszymi, najbardziej pracowitymi. Takimi, na których po prostu można polegać.

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.