Aktualności

 Jak znaleźć pracownika?

11/02/2022

Jak znaleźć pracownika? Wielu przedsiębiorców poszukuje do swojej firmy nowych pracowników. Wbrew pozorom jest to kwestia wysoce problematyczna. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, które ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji. W jaki sposób znaleźć dobrego pracownika? Gdzie powinniśmy szukać pracowników do firmy? Jak znaleźć możliwie najlepszego kandydata? Jak powinno wyglądać skuteczne ogłoszenie o pracę? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

W jaki sposób znaleźć dobrego pracownika?

Po pewnym czasie od otworzenia działalności gospodarczej firma zaczyna się rozwijać. Prowadzi to do sytuacji, w której liczba zamówień zwiększa się, a przedsiębiorca musi pomyśleć o tym, aby stworzyć nowe miejsca pracy. Wbrew pozorom zadanie to nie należy do najłatwiejszych, bowiem wiąże się to z koniecznością rekrutacji. Konieczne okaże się znalezienie możliwie najlepszego kandydata na wybrane przez nas stanowisko. W praktyce do wyboru mamy dwa rozwiązania- samodzielne zorganizowanie rekrutacji lub skorzystanie z pomocy specjalistów. W tym pierwszym przypadku musimy liczyć się z tym, że poświęcimy stosunkowo wiele czasu. Jeśli chodzi o współprace z agencją pośrednictwa pracy, rozwiązanie to ma wiele zalet. Pracodawca ma możliwość skorzystania z ukrytej rekrutacji- jest to metoda, która polega na tym, że nazwa firmy nie jest ujawniana w ogłoszeniu, natomiast firmowa skrzynka nie pęka w szwach. Jest to bardzo korzystne ze względu na to, że specjalista skrupulatnie sprawdzi dokumenty aplikacyjne, jednocześnie przeprowadzi rozmowy z wybranymi osobami.

Gdzie powinniśmy szukać pracowników do firmy?

Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie, doskonałym miejscem ułatwiającym znalezienie rzetelnego pracownika jest specjalistyczna agencja. Jest to świetny sposób na to, aby zaoszczędzić swój wolny czas i przeznaczyć go na rozwijanie działalności w innych aspektach. Specjaliści przeprowadzą z nami rozmowę, gdzie zostaniemy poproszeni o sprecyzowanie, kogo tak właściwie poszukujemy, jakich umiejętności oczekujemy. Na podstawie powyższych informacji pracownik agencji będzie mógł przygotować treść ogłoszenia, jednocześnie rozpocząć proces rekrutacyjny. Nawiązanie współpracy z agencją nie jest problematyczne. Koszty za tego typu usługi w zdecydowanej większości przypadków ustalane są w sposób indywidualny. Podmioty, które będą korzystać z agencji systematycznie, mogą liczyć na atrakcyjne zniżki i rabaty. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że opłata pobierana jest nie tylko za przeprowadzenie całego procesu związanego z rekrutacją, ale także za sporządzenie szczegółowej opinii na temat określonego kandydata.

Jak znaleźć możliwie najlepszego kandydata?

Wybór odpowiedniego kandydata to zawsze kwestia dość problematyczna. Zależy nam bowiem na tym, aby nowy pracownik rzetelnie podchodził do swoich zadań, wypełniał swoje obowiązki, jednocześnie zajmował się swoją pracą w sposób prawidłowy i efektywny. Warto wiedzieć, że jednym z zadań specjalistów zatrudnionych w agencjach pośrednictwa pracy, jest przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi kandydatami. Jest to jednak jedynie pierwszy etap całej rekrutacji. Jeżeli odpowiednie osoby zostaną wyłonione, wówczas są one zapraszane na drugi etap rozmów. W głównej mierze sprowadza się on do tego, że specjaliści robią wszystko co w ich mocy, aby nieco lepiej poznać potencjalnego pracownika. W wielu przypadkach rekruter korzysta z takich pomocy, jak testy psychologiczne, przeprowadzenie scenek, rozwiązanie konkretnego zadania problemowego. W ten sposób agencja poznaje oczekiwania, predyspozycje i umiejętności rozmówcy. W konsekwencji możliwe jest stworzenie szczegółowego opisu dla klienta.

Jak powinno wyglądać skuteczne ogłoszenie o pracę?

Część osób zainteresowana jest jednak samodzielnym szukaniem pracowników, co w niektórych przypadkach jest uzasadnione. Wówczas kluczowe okaże się stworzenie optymalnego ogłoszenia o pracę. Musi być ono nie tylko atrakcyjne, ale również wiarygodne- w ten sposób możliwe okaże się zatrudnienie pracowników o optymalnych umiejętnościach. Jedną z ważniejszych części takiego wpisu są informacje o pracodawcy, zakres obowiązków, wymagane umiejętności i oferowane warunki zatrudnienia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że im lepiej opiszemy realia tego stanowiska, tym większe jest prawdopodobieństwo tego, że uda nam się wyszukać interesujące nas życiorysy. W sposób szczególny powinniśmy zadbać o to, by informacje były proste do zrozumienia i uporządkowane. Najlepsze ogłoszenia o pracę charakteryzują się tym, że zapadają w pamięć, jednocześnie napisane są w przyjaznym tonie. Coraz większa liczba pracowników oczekuje informacji związanych z oferowanymi zarobkami w ogłoszeniu. Część kandydatów zwraca uwagę na lokalizację, dlatego też warto dodać miejsce wykonywania pracy. Kompetencje należy zweryfikować na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. 

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.