Aktualności

Jak znaleźć pracownika z Ukrainy?

04/08/2021

Jak znaleźć pracownika z Ukrainy? Można powiedzieć, że polski rynek pracy już jakiś czas temu zakochał się w Ukraińcach. Okazali się bowiem idealnym uzupełnieniem go. Cenieni za swoją pracowitość, na dobre zadomowili się w Polsce. Rodzimi przedsiębiorcy stawiają na nich jednak nie tylko ze względu na ich cechy charakteru. Dlaczego zatem to robią? Jak tak właściwie znaleźć pracownika z Ukrainy, który rzeczywiście sprawdzi się w akcji i okaże się idealny do konkretnego stanowiska? Te dwie kwestie postaramy się poruszyć w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego warto postawić na pracownika z Ukrainy?

Istnieje wiele powodów, ze względu na które pracowników z Ukrainy można obecnie znaleźć praktycznie wszędzie. Jednym z największych jest to, jak prosto jest ich zatrudnić. Nie wymaga to dużej ilości formalności. Jeżeli czas pobytu osoby z Ukrainy w Polsce nie przekroczy sześciu miesięcy w ciągu roku, nie musi ona ubiegać się o pozwolenie na pracę. Pracodawca musi jedynie zgłosić fakt zatrudnienia w odpowiednim urzędzie. Takie pozwolenie będzie jednak wymagane, jeśli Ukrainiec będzie chciał podjąć pracę na stałe (na więcej niż pół roku).

Zalet płynących z postawienia na pracownika z Ukrainy jest wiele więcej, a do równie istotnych zaliczyć można:

  • pracowitość – Ukraińcy znani są z tego, że bardzo starają się zarobić dodatkowe pieniądze (w Polsce zarobki są znacznie wyższe, niż u naszych sąsiadów). Efektywność ich pracy jest w związku z tym bezkonkurencyjna. Bardzo chętnie biorą przy tym dodatkowe nadgodziny i pracują w weekendy lub dni wolne od pracy. Są przy tym odpowiedzialni i po prostu solidni;
  • ekonomiczność – z uwagi na niskie zarobki na Ukrainie, Ukraińcy nie oczekują kokosów w naszym kraju. Tam, gdzie Polacy chcieliby więcej, pracownicy z sąsiadującego naszemu państwa zgodzą się pracować za minimum krajowe. To bardzo opłacalne dla firm zatrudniających ich;
  • dogodne warunki zatrudnienia – zatrudniani przez agencje (ale nie tylko) pracownicy mogą być angażowani do pracy w charakterze pracowników sezonowych, tymczasowych – dokładnie wtedy, gdy potrzeba dodatkowych ludzi do pracy. To bardzo praktyczne – zwłaszcza jeśli w spokojniejszym czasie firma po prostu ich nie potrzebuje;
  • podobieństwo kulturowe – Ukraińcy doskonale wpasowują się w polską mentalność. Mają z nią wiele wspólnego. Podobnie brzmią ich języki, a ich wspólna przeszłość historyczna sprawia, że bardzo dobrze się ze sobą dogadują.

W jaki sposób znaleźć pracownika z Ukrainy?

Istnieje kilka sposobów na to, by zatrudnić pracownika pochodzącego z Ukrainy we własnej firmie. Jednym z tych, które od razu przychodzą na myśl jest sięgnięcie po portale ogłoszeniowe ukierunkowane właśnie na Ukraińców. Jest w tym jednak pewien haczyk – zazwyczaj wymagają one od którejś ze stron znajomości języka. Poza tym wszystkim ciężko jest znaleźć w ich obrębie taką osobę, która idealnie nada się do konkretnych zadań, które się dla niej planuje.

Znacznie lepszym rozwiązaniem w kontekście szukania pracownika z Ukrainy okazuje się być skorzystanie z usług agencji pracy. Tak naprawdę jest to opcja kompleksowa, dzięki której można założyć ręce i czekać na swojego nowego pracownika. Dobre agencje pracy, jak chociażby APS Profit, kompleksowo podchodzą do tego tematu. Rozpoczynają od przeprowadzenia rekrutacji, po ustaleniu z zatrudniającą je firmą wszystkich jej wymagań i oczekiwań. W jej trakcie wyłaniają kandydatów idealnych do konkretnego stanowiska. Spośród nich dokonują selekcji – albo samodzielnie, albo w asyście przedstawiciela firmy. Na tym jednak ich rola się nie kończy. Same dbają bowiem o rozliczanie się z konkretnym pracownikiem oraz wszelkie kwestie formalne, jakie mogą pojawić się w czasie współpracy z nim. To do agencji należy też rozwiązywanie wszelkiego rodzaju problemów oraz zażaleń. Można więc nieco to uściślić mówiąc, że firma poszukująca pracownika nawiązuje współpracę z agencją. To wyłącznie z nią się rozlicza. W gestii agencji leży zatem zadbanie o wszystko to, co jest ściśle związane z pracownikiem.

Pracowników z Ukrainy można też poszukiwać poprzez polecenie. Jako że aktualnie wiele firm ich zatrudnia, nie jest trudno zasięgnąć języka u którejś z nich. Z tym jednak, że tutaj nie można liczyć na żadną gwarancję, a na pewno nie taką, którą zapewnia każda dobra i profesjonalnie działająca na rynku agencja.

Podsumowanie

Ukraińcy są ludźmi bardzo cenionymi na polskim rynku pracy. Nic więc dziwnego, że pracodawcy lubią po nich sięgać i korzystać z ich usług. Z tym jednak, że przeprowadzanie rekrutacji ukierunkowanej właśnie na nich wcale nie musi być łatwe i bezproblemowe. Zwłaszcza, że nie każdy z nich posługuje się naszym rodzimym językiem i nie każdy dysponuje umiejętnościami, których można oczekiwać. Właśnie dlatego w całym procesie warto sięgnąć po usługi profesjonalnej agencji pracy – koniecznie takiej, która pozwala zatrudnić właśnie Ukraińców. APS Profit na przykład robi to w sposób profesjonalny, dbając o odpowiednie dopasowanie wybranego przez siebie pracownika do zadań, jakie czekają na niego w firmie docelowej, do której trafi.

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.