Aktualności

Jak zatrudnić Ukraińca w Polsce?

22/12/2021

Jak zatrudnić Ukraińca w Polsce? W naszym kraju coraz częściej szuka się sposobów na to, aby pozyskać pracownika tanio, szybko i tak, by finalnie być z niego zadowolonym. Coraz częściej sięga się przy tym na Ukrainę, która okazuje się być – w metaforycznym sensie – prawdziwą kopalnią wartościowych pracowników. Jak jednak możemy zatrudnić Ukraińca w Polsce, by zrobić to całkowicie legalnie, a przy okazji przy jak najmniejszym wysiłku? O najlepszych sposobach na to powiemy w dzisiejszym wpisie.

W jaki sposób znaleźć Ukraińców chętnych do pracy?

Jak zatrudnić Ukraińca w Polsce? Choć o tym, że za naszą wschodnią granicę sięga się po pracowników coraz częściej wie praktycznie każdy z nas, nie wszyscy mają świadomość co do tego, jak wygląda ten proces od strony technicznej. Całość można streścić w kilku krokach.

  1. Pozyskujemy wiedzę prawną. To krok absolutnie podstawowy. O ile bowiem sami jesteśmy w stanie ustalić własne wymagania związane z tym, jakie zadania będą spoczywać na naszym nowym pracowniku, o tyle będziemy musieli zawrzeć również takie związane z prawną stroną przedsięwzięcia. Pracownicy spoza granic naszego kraju są bowiem zatrudniani na innych zasadach. W tym przypadku (jeśli oczywiście zdecydujemy się na samodzielne działanie) konieczna może się okazać profesjonalna pomoc prawnika.
  2. Publikujemy ogłoszenie i poszukujemy pracowników. Działa to w podobny sposób do prowadzenia rekrutacji w Polsce. Musimy znaleźć portale zagraniczne lub polskie przyjmujące ogłoszenia nakierunkowane na Ukraińców. Publikując na nich ogłoszenie decydujemy się na zbieranie CV od tych pracowników.
  3. Dokonujemy selekcji. Ze wszystkich CV, które zebraliśmy musimy wybrać te, które w jak największym stopniu spełniają nasze oczekiwania. Z ich właścicielami umawiamy się na rozmowę (niekoniecznie osobiście, ale chociażby przez Internet). Konieczne tutaj może się okazać skorzystanie z usług tłumacza. O ile nie znamy ukraińskiego, oczywiście.
  4. Zatrudniamy osobę. Ostatni krok to właściwe zatrudnienie na podstawie tego, co reguluje prawo. Dalej trzeba wdrożyć pracownika w pracę (przeszkolić go), ale też zapoznać go z jej środowiskiem. Często okazuje się, że pojawi się konieczność pomocy w znalezieniu przez niego mieszkania czy zadbaniu o dojazd do miejsca pracy. Z pracownikiem trzeba się również rozliczać – koniecznie w zgodzie z polskim prawem, które poznaliśmy na początku lub będziemy poznawać na bieżąco.

Oczywiście chcąc znaleźć kogoś rzeczywiście odpowiedniego, na długie lata współpracy, będziemy musieli poświęcić temu jak najwięcej naszego czasu i uwagi. Co jednak wtedy, gdy tego nie posiadamy, a potrzebujemy pracownika? Czy musimy podjąć się tego samodzielnie?

Czy wszystko musimy robić samodzielnie?

Poszukiwania pracy zawsze kojarzą się z wertowaniem tysięcy CV, wybieraniem mnóstwa osób i dokonywaniem nawet kilkustopniowego ich „odsiewu” – tak, aby znaleźć osoby rzeczywiście idealne względem danego stanowiska. Nie inaczej jest w przypadku poszukiwania Ukraińców – z tym jednak, że w to wszystko wkrada się oczywiście język obcy. Nie zawsze mamy czas i ochotę na to, by cały ten proces przeprowadzać samodzielnie. Zwłaszcza że dochodzą do niego jeszcze sprawy związane z legalnością i papierkami, kwestie regularnych rozliczeń już po zatrudnieniu czy dbanie o wizę pracowniczą. Czy musimy zatem być w tym sami?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – nie, nie musimy. Na naszym rynku prężnie działa bowiem bardzo wiele agencji pracy tymczasowej (może ona być tymczasowa tylko z nazwy). Dla wielu przedsiębiorców stanowi ona jedyną opcję na legalne zatrudnienie Ukraińca. Jakie są plusy skorzystania z niej? Tym największym jest możliwość powierzenia jej mnóstwa czasochłonnych zadań i pewność, jaką daje agencja w związku z zatrudnianym przy jej udziale pracownikiem. Olbrzymią zaletą jest też fakt rozliczeń. Jako przedsiębiorcy nie musimy dokonywać ich bezpośrednio z osobą zatrudnianą. Po prostu opłacamy faktury wystawiane przez agencję, po której stronie leży rozliczanie się z pracownikami i zarządzanie wszystkimi sprawami czysto formalnymi (w tym między innymi różnego rodzaju urlopami, zwolnieniami i innymi).

Oczywiście, skorzystanie z usług agencji kosztuje. Nie ulega jednak wątpliwości, że potrafi też pomóc w pozbyciu się mnóstwa rzeczy kłopotliwych przy zatrudnianiu u siebie pracowników z Ukrainy.

Podsumowanie

Jak zatrudnić Ukraińca w Polsce? Jak się okazuje, wcale nie musi to być ani czasochłonne, ani też pracochłonne. Pod warunkiem, że wiemy, gdzie szukać i z kim przy tym współpracować. Jeśli do całego procesu przygotujemy się w odpowiedni sposób, będziemy w stanie znaleźć podwładnego, który będzie nie tylko lojalny i pracowity, ale i kompetentny dokładnie na tym stanowisku, które chcemy obsadzić. Pamiętajmy przy tym wszystkim o tym, że wcale nie musimy tutaj pracować samodzielnie. Jeśli nie czujemy się na siłach, nie wahajmy się powierzyć całego procesu komuś, kogo uznamy za kompetentnego w tej kwestii. Wtedy też będziemy mogli mieć pewność, że zatrudnimy kogoś szybko, sprawnie i legalnie, a przy okazji będziemy z tego kogoś po prostu samodzielnie.

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.