Aktualności

Jak zatrudnić pracowników z Ukrainy?

04/01/2022

Jak zatrudnić pracowników z Ukrainy? Prowadząc własny biznes z pewnością wielokrotnie zastanawiamy się nad tym, w jakim stopniu zwiększyć efektywność jego działania przy jednoczesnym niewielkim nakładzie finansowym. Oczywiście – zawsze jesteśmy w stanie zatrudnić pracownika. To jednak zabieg dość kosztowny i wymagający dużo formalności. Dodatkowo nie zawsze gwarantuje on sukces. Czy jednak tak musi być? A może istnieje sposób, by zatrudnić pracownika szybciej, łatwiej i mieć co do niego pewność? Odpowiedzi jest kilka, a jedną z tych ostatnimi czasy najpopularniejszych stanowią pracownicy z Ukrainy. Jak jednak ich zatrudnić, by zrobić to szybko i być z nich zadowolonym?

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy – krok po kroku

Jak zatrudnić pracowników z Ukrainy? Jak się okazuje, wcale nie musi to być ani bardzo skomplikowane, ani też wymagające poświęcenia mnóstwa czasu. Oczywiście można przy tym obrać dwie różne ścieżki. Tą zdecydowanie najlepszą przedstawiamy poniżej.

  1. Podjęcie decyzji o zatrudnieniu. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać jest tak właściwie określenie tego, jakiego pracownika potrzebujemy i jakie będą jego zadania w naszej firmie.
  2. Znalezienie odpowiedniej agencji pracy tymczasowej. Jeżeli celujemy w pracowników z Ukrainy, będziemy musieli skupiać się na agencjach, które działają za naszą wschodnią granicą. Nie każda to robi i nie każda pozwala wybrać narodowość osoby, którą się zatrudni.
  3. Podpisanie umowy z agencją, której treść i zakres mogą być bardzo zróżnicowane. Agencji możemy powierzyć pełną rekrutację pracowników lub tylko jej część. Nie musimy się jednak do tego ograniczać. Jesteśmy też w stanie przekazać jej całe zarządzanie naszą kadrą pracowniczą z Ukrainy. Dzięki temu całość będzie znacznie prostsza i bardziej przejrzysta.
  4. Regularne rozliczanie się z agencją. Z punktu widzenia prawa, to właśnie agencja będzie zatrudniała naszych pracowników. Nam zaś będą oni zaledwie wypożyczani. My zatem będziemy rozliczać się właśnie z agencją, na której barkach będzie z kolei leżało rozliczanie się z pracownikami. Razem z tym będą szły również wszelkie inne kwestie czysto formalne.

Oczywiście cały proces rekrutacyjny możemy wziąć we własne ręce, przeprowadzając go samodzielnie. Istnieje wiele ukraińskich portali ogłoszeniowych, na łamach których możemy zamieścić własne ogłoszenie. Również wiele z tych polskich pozwala na ukierunkowanie swoich poszukiwań na pracowników pochodzących z Ukrainy. Wrzucenie ogłoszenia nie oznacza jednak końca całego procesu rekrutacyjnego. Kandydatów, którzy zgłoszą się do pracy trzeba bowiem zaprosić na rozmowę, mającą na celu zweryfikowanie, czy będą w stanie podołać stawianym przed nimi zadaniom. Dodatkowo konieczne będzie przeglądanie mnóstwa CV – również tych pochodzących od osób kompletnie nieprzygotowanych i niespełniających naszych wymagań. Na końcu trzeba będzie oczywiście spełnić wszelkiego rodzaju wymagania formalne, w tym między innymi te księgowe. Oczywiście już po zatrudnieniu konieczne będzie zarządzanie pracownikiem – przeprowadzanie szkoleń, rozliczanie się z urzędem, a przede wszystkim odprowadzanie podatku za niego. Wszystko to jest zatem znacznie bardziej skomplikowane niż wtedy, gdy skorzystamy z usług agencji pracy tymczasowej.

Czy warto sięgać po pracowników ze Wschodu?

Pochodzący z Ukrainy pracownicy nie bez powodu cieszą się aktualnie tak dużym zainteresowaniem wśród osób, które poszukują rąk do pracy. Pierwszą rzeczą, która ich wyróżnia jest fakt, że są niesamowicie pracowici, a przy tym bardzo sumienni. Pracowitość objawia się nie tylko w bardzo intensywnej pracy, ale i w gotowości do pracy w większym wymiarze godzin. Zatrudnienie pracowników z Ukrainy jest w stanie być znacznie łatwiejsze i mniej wymagające pod względem formalnym (a przez to i finansowym) od sięgnięcia po usługi Polaków. Co więcej, pracownicy ze Wschodu bardzo szybko się uczą, rzadko kiedy narzekając na swoją pracę.

Oczywiście Ukraińców – podobnie jak przedstawicieli dowolnej innej nacji – ciężko jest uogólniać i nazywać pracowitymi. Rzeczywistość pokazuje bowiem, że istnieją zarówno tacy oddani wykonywanej przez siebie pracy, jak i ci, którzy raczej stronią od wysiłku. Dlatego też raczej powinno się stronić od samodzielnego poszukiwania pracowników z tego kraju. Wiedząc, jak zatrudnić pracowników z Ukrainy przy wykorzystaniu przy tym specjalistycznej agencji można to zrobić nie tylko sprawniej i szybciej, ale też z pewnością co do tego, że wszystko przebiegnie po naszej myśli.

Podsumowanie

Znalezienie pracownika z Ukrainy może być czymś bardzo rozsądnym i czymś, co będzie w stanie przynieść nam całe mnóstwo korzyści. Jeżeli oczywiście przyłożymy się do niego i zatrudnimy ich po przeprowadzeniu wnikliwej i umiejętnie rozplanowanej rekrutacji. Pamiętajmy, że w tym wszystkim wcale nie musimy być sami. Opcją – bardzo wygodną i rozsądną – może być sięgnięcie po usługi agencji pracy tymczasowej. Dzięki temu można zapewnić sobie pewność co do tego, że proces rekrutacyjny przebiegnie w sposób prawidłowy, a my sami będziemy zadowoleni z naszego nowego pracownika.

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.