Aktualności

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

09/02/2022

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy? Rynek pracy nieustannie się zmienia i o ile kiedyś kandydatów na niemal każde stanowisko było wielu, to dziś coraz trudniej znaleźć pracownika, którego kwalifikacje pod każdym względem odpowiadają oczekiwaniom pracodawcy. Każdy doświadczony przedsiębiorca wie, ile czasu zajmuje znalezienie pracowników, którzy faktycznie będą ekonomiczną wartością dodaną firmy. Nie ulega wątpliwości, że siła każdego przedsiębiorstwa tkwi przede wszystkim w potencjale ludzi. Aby uzupełnić braki kadrowe warto sięgnąć po siłę roboczą ze Wschodu, tutaj z pomocą przychodzi agencja pracy, która posiada w swojej bazie wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy.

Jak szukać pracowników z Ukrainy – w Internecie czy poprzez agencję pracy?

Rosnącą siłę Internetu i mediów społecznościowych można znaleźć niemal na każdym kroku, podobnie jak zasoby ludzkie. Większość pracodawców ma teraz profil na Facebooku, Instagramie czy Twitterze. Ogłoszenia „oferuję pracę” lub „szukam pracy” zamieszczane w papierowych wydaniach gazet zastępują oferty publikowane na portalach internetowych i tablicach ogłoszeń. W sieci istnieje wiele różnych witryn rekrutacyjnych. Poszukiwanie specjalistów, osób o wysokich kwalifikacjach należy zacząć od odwiedzenia takich serwisów jak LinkedIn czy GoldenLine.

Ale jak zrekrutować i jak zatrudnić pracownika z Ukrainy? Tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej.Tak więc, obywateli tego kraju obejmują przepisy mówiące o tym, że można podjąć pracę w Polsce tylko wtedy, gdy posiada się dokument pobytowy oraz zezwolenie na pracę.

Pracodawca sporządzając umowę o pracę z Ukraińcem musi posiadać takie dokumenty, przy czym dokumentem pobytowym jest wiza, paszport biometryczny lub karta pobytu. Zezwolenie na pracę może stanowić oświadczenie, zezwolenie na pobyt i pracę oraz zezwolenie na pracę sezonową. Jak wybrnąć spod stosu tych formalności i sprawnie wprowadzić do swojej kadry obywatela Ukrainy? Jest skuteczne rozwiązanie jakie oferuje agencja zatrudnienia dla Ukraińców to znaczy leasing pracowników.

Dlaczego warto leasingować pracowników z Ukrainy?

Bez wątpienia sprawdzonym sposobem na znalezienie pracowników jest współpraca z agencją pracy tymczasowej. Z jej pomocą łatwiej znaleźć pracownika tymczasowego, który nie wymaga specjalnego przeszkolenia. Dlaczego warto postawić na outsourcing personalny? Z powyższego jasno wynika, że poszukiwanie specjalisty zajmuje dużo czasu. Wielu przedsiębiorców nie chce go poświęcać na procesy rekrutacyjne. Ponieważ wolą skupiać się wyłącznie na działalności firmy, realizacji celów i zamierzeń, poszerzaniu proponowanej oferty. I to do nich skierowane są przede wszystkim usługi organizacji specjalizujących się w obszarze outsourcingu personalnego, czyli agencja pracy.

Leasing pracowników zdobywa coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców. Usługa polega na tym, że agencja pracy zatrudnia pracowników z Ukrainy, ale ci pracownicy pracują na rzecz kontrahenta.Taka firma, decydując się na współpracę z agencją pracy, nie musi utrzymywać działu kadr, zatrudniać rekruterów ani angażować się w jakiekolwiek procedury związane z poszukiwaniem i selekcją kandydatów na te stanowiska. Za wszystkie te działania odpowiada agencja pracy tymczasowej. Ponadto agencja odpowiada za wypłatę wynagrodzeń pracownikom, wysyłanie ich na okresowe badania lekarskie, organizowanie zastępstw, planowanie urlopów oraz rozwiązywanie sporów pracowniczych.

Popularność zatrudniania pracownika z Ukrainy

Każda sprawdzona i godna zaufania agencja pracy dla Ukraińców zatrudnia profesjonalistów doskonale znających specyfikę rynku pracy i jego trendy. Dzięki temu, że procesy rekrutacyjne przeprowadzane są szybko, na idealnego kandydata na wolne stanowisko nie trzeba długo czekać. Leasing pracowników z Ukrainy spełnia oczekiwania firm, których nie stać nawet na chwilowy brak kadry, agencja pracy gwarantuje ciągłość w dostarczaniu specjalistów ze Wschodu. Ponadto usługi agencji zatrudnienia, wykorzystywane są przez firmy, w których z różnych powodów występuje duża rotacja pracowników oraz przedsiębiorstwa, które dynamicznie się rozwijają i stale tworzą regularnie nowe miejsca pracy. Agencja pracy specjalizuje się w równoległym prowadzeniu kilku procesów rekrutacyjnych.

Gdzie zatrudniani są pracownicy z Ukrainy?

Obecnie Ukraińcy zatrudniani są:

 • W sklepach.
 • Salonach kosmetycznych.
 • W restauracjach, pubach, kawiarniach.
 • W barbera, fryzjera.
 • W hotelu.
 • W rolnictwie.
 • Korporacjach międzynarodowych.
 • Firmach budowlanych.
 • Firmach transportowych.
 • W warsztatach samochodowych.
 • W zakładach produkcyjnych itd.

Korzyści z zatrudnienia pracownika z Ukrainy poprzez agencję pracy?

Leasing pracowniczy to obecnie najkorzystniejsza forma pozyskiwania pracowników z Ukrainy. Współpracując z agencją pracy można bez zbędnych formalności umieścić w swoje kadrze prawdziwych fachowców oraz pracowników fizycznych do prac dorywczych. Jeżeli potrzebny jest pracownik tymczasowy specjaliści agencji dopasują do wymagań odpowiedniego współpracownika. Jakie zadania stoją przed przedsiębiorcą? Jedynie, podpisanie umowy z agencją pracy i regularne opłacania otrzymanej faktury VAT. Pozostałe formalności wypełniają specjaliści z agencji zatrudniania Ukraińców to znaczy: zapewnienie im zakwaterowania, transportu do pracy, ubezpieczenia, opłacanie składek ZUS i podatków, opiekę medyczną.

Agencja pracy, która posiada doświadczenie w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy ma swoją siedzibę również w tym kraju, na przykład w Lwowie, skąd wspierany jest proces rekrutacyjny. Legalizacja pracy i pobytu obywateli tego kraju wymaga znajomości przepisów prawa, składania dokumentów w wyznaczonym terminie a także śledzenia ciągłych zmian w legislacji.Tylko specjaliści posiadają taką wiedzę, dzięki której pozyskanie dla konkretnego przedsiębiorcy odpowiedniego pracownika nie stanowi problemu.

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.