Aktualności

Jak zatrudnić obcokrajowca z Ukrainy?

01/04/2022

Jak zatrudnić obcokrajowca z Ukrainy? Aspekt związany z zatrudnieniem pracowników z Ukrainy chodzi Ci po głowie? Ostatnio (przez sytuację, która panuje w tym państwie) jesteś coraz bardziej do tego przekonany? Dlaczego pracownicy z Ukrainy są tak często zatrudniani przez Polaków? Czy później szefowie są zadowoleni? Jakie są zaś tutaj formalności, by osoba z tego wschodniego państwa mogła swobodnie pracować na terenie naszego kraju?

Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Już od kilkunastu dni tak naprawdę cały świat żyje tym, co dzieje się na terytorium Ukrainy. M.in. właśnie Polacy są szczególnie zainteresowani wszystkimi wydarzeniami. W końcu u naszego sąsiada toczą się działania wojenne, które zostały rozpoczęte przez Rosję… Przez te kilkanaście dni do naszego kraju trafiło kilkaset tysięcy uchodźców. Wiele osób zastanawia się, czy można ich zatrudniać. Tutaj nie tylko chodzi o to, że generalnie warto pomagać. Szczególnie w takiej sytuacji, w której ludzie z dnia na dzień tracą rodziny i dobytki całego życia. Jeśli chcesz odłożyć działanie pod wpływem emocji na bok, to i tak dostrzeżesz, że pracownicy z Ukrainy są dobrym wyborem. Warto zaznaczyć, że nie mają oni szczególnie wygórowanych wymagań na płaszczyźnie finansowej. Na skutek tego można zredukować koszty zatrudnienia. Warto zaznaczyć, że nie musisz koniecznie przyjmować ludzi ze Wschodu na stałe. Nie ma bowiem problemu, by zdecydować się na leasing pracowniczy. Jest to zaś wynajęcie „siły roboczej” na określony czas. Np. do pomocy przy letnich zbiorach owoców w Twoim gospodarstwie rolnym itd. Jeśli zdecydujesz się na ten wariant, to będziesz zadowolony nie tylko patrząc na sprawy finansowe. Dodatkowo po Twojej stronie będzie o wiele mniej formalności. W końcu (w przypadku leasingu) pracownicy z Ukrainy są zatrudnieni np. przez agencję pracy tymczasowej APS Profit Polska. Warto dodać, że osoby z tego kraju są bardzo pracowite i zaangażowane w powierzane im zadania. Jako szef nie będziesz zatem zawiedziony. Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski, są bardzo zmotywowani. Wiedzą, że muszą wykonywać swoje zadania dokładnie, terminowo, skrupulatnie itd. Są to osoby, które nie spóźniają się i potrafią utrzymywać bardzo dobre relacje. Nie tylko z włodarzami danej firmy, ale także z innymi pracownikami. Warto dodać, że zatrudnienie pracowników z Ukrainy jest sensowne jeszcze z innego względu. Pomiędzy Polakami, a obywatelami tego państwa nie ma dużych różnic np. na płaszczyźnie językowej. Na skutek tego obie strony mogą bardzo szybko się ze sobą dogadać.

Jakie są kluczowe formalności do załatwienia?

Masz zamiar zdecydować się na pracowników zza wschodniej granicy? Aby to było możliwe, musisz w ogóle wiedzieć, jakie są tutaj procedury. Dzięki temu np. obywatele z Ukrainy będą mogli u nas pracować legalnie, zgodnie ze wszystkimi przepisami. Coraz więcej osób korzysta z procedury oświadczeniowej (możesz się na nią zdecydować, jeśli planujesz zatrudniać na okres krótszy niż dwa lata). Jakie są tutaj niezbędne działania? Pierwszym krokiem jest złożenie w Powiatowym Urzędzie Pracy oświadczenia dotyczącego powierzenia wykonywania danego zadania cudzoziemcowi. Warto zaznaczyć, że procedura oświadczeniowa nie wchodzi w grę w przypadku prac sezonowych. Wówczas trzeba bowiem uzyskać dodatkowe zezwolenie. Takie oświadczenie (wraz z załącznikami) możesz złożyć w formie papierowej albo korzystając z internetu. Opłata wynosi 30 PLN. Co jeszcze jest ważne? Chodzi o dokumenty, które potwierdzają legalność pobytu danego cudzoziemca na terenie naszego kraju. Jeśli oświadczenie zostanie sprawdzone, a potem zarejestrowane, to należy je przekazać obywatelowi Ukrainy. Dzięki temu dokumentowi może on ubiegać się o wizę.

Nie zapominaj o ubezpieczeniu pracowników

To jednak nie wszystko. Po załatwieniu powyższych formalności trzeba podpisać umowę. Pamiętaj o tym, by cudzoziemiec miał jeden egzemplarz w swoim języku. Dzięki temu nie będzie takiej sytuacji, że np. osoba z Ukrainy czegoś dokładnie nie zrozumie itp. W ciągu maksymalnie siedmiu dni od momentu rozpoczęcia pracy, należy poinformować właściwy Urząd Pracy o tym wydarzeniu. Dodatkowo ważne jest zgłoszenie zatrudnionego cudzoziemca do ubezpieczeń społecznych oraz tak samo do ubezpieczenia zdrowotnego.

Nie musisz samodzielnie zajmować się tymi formalnościami!

Generalnie tych formalności wcale nie jest tak dużo, jak mogłoby wydawać się na samym początku. Są jednak osoby, które i tak mają na co dzień bardzo mało czasu na zajmowanie się takimi zadaniami. Należysz do tego grona? W takim razie warto współpracować z APS Profit Polska. Jest to profesjonalna oraz doświadczona agencja pracy tymczasowej. Dzięki kooperowaniu z tym podmiotem nie tylko w mig znajdziesz odpowiednie osoby (posiadające stosowne kwalifikacje) do realizowania zadań na konkretnych stanowiskach. Dodatkowo możesz liczyć na to, że pracownicy z Ukrainy będą zatrudnieni zgodnie z przepisami. Warto wiedzieć, że APS Profit Polska jest w stanie za Ciebie wykonać wszystkie zadania związane z tym tematem.

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.