Aktualności

Jak sprawdzić, czy agencja pracy jest wiarygodna?

02/07/2021

Jak sprawdzić, czy agencja pracy jest wiarygodna? Każdy właściciel firmy, mniejszej czy większej, w końcu dochodzi do momentu, w którym musi zatrudnić jednego lub kilku pracowników. Niestety, proces rekrutacyjny często okazuje się zbyt długim. Prawda jest także taka, że trzeba w niego zaangażować dość dużo zasobów. W końcu ktoś musi zamieścić ogłoszenie o pracę, zebrać i przejrzeć CV od kandydatów, a następnie wyłonić tych odpowiednich i zaprosić ich na rozmowę kwalifikacyjną. Nie wspominając już o początkowym szkoleniu i wyjaśnieniu wszelkiego rodzaju zasad BHP. W tym wszystkim jest w stanie wyręczyć odpowiednio wybrana agencja pracy. No właśnie, ale co oznacza, że jest ona odpowiednio wybrana? Czym tak właściwie zajmuje się agencja pracy i co sprawia, że jest wiarygodna? O tym wszystkim porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

Czym zajmuje się agencja pracy?

Jak sama nazwa może sugerować, agencja pracy zajmuje się pośrednictwem w przeprowadzaniu rekrutacji, ale i każdego innego procesu prowadzącego do zatrudnienia pracownika. Działać może zarówno na terenie krajowym, jak i międzynarodowym, pozwalając na zatrudnienie obcokrajowca. Jej zakres działań wcale nie musi zamykać się na przeprowadzeniu rekrutacji i doprowadzeniu do zatrudnienia. Agencje bardzo często zajmują się również dalszą obsługą korzystających z nich firm – rozliczają się z pracownikami, dbają o ich komfort i miejsce zamieszkania, sprawdzają ich efektywność w pracy i przeprowadzają ewentualne dodatkowe szkolenia. Agencje pracy mogą pośredniczyć zarówno w zatrudnianiu pracowników na stałe, jak i zaangażowaniu w pracę tych tymczasowych. Wszystko zależy od profilu ich działania oraz tego, jaką umowę się z nimi podpisze.

Jak sprawdzić, czy agencja pracy jest wiarygodna?

Jak sprawdzić, czy agencja jest wiarygodna?

Na polskim rynku działa całe mnóstwo agencji pracy. Nie oznacza to jednak, że każda z nich jest godna zaufania. Niektóre, jak APS Profit, na przestrzeni wielu lat swojego istnienia i profesjonalnego świadczenia swoich usług w ich trakcie wyrobiły sobie renomę nie wymagającą weryfikacji. W przypadku każdej innej zawsze jednak warto się upewnić, że ma się do czynienia z podmiotem godnym zaufania. Takim, który rzeczywiście zna się na rzeczy i któremu można powierzyć tak odpowiedzialne zadanie. Jak jednak określić, czy dana agencja jest wiarygodna? Wystarczy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • jej doświadczenie – jest ono budowane przez współpracowanie z największymi firmami (zwykle koncernami), znanymi z tego, że są najbardziej wymagające. Każda agencja pracy chętnie chwali się tego typu współpracą czy to na łamach swojej strony internetowej, czy to w czasie pierwszej rozmowy z nią;
  • jej staż – rynek pracy bardzo szybko weryfikuje niepotrafiące radzić sobie na nim agencj. Wielkie koncerny zwykle nie lubią współpracować z firmami wątpliwej jakości, szybko pozbawiając je zarobków. Im dłużej więc dana firma istnieje na rynku, tym za bardziej zaufaną można ją uważać;
  • podpisywana z nią umowa – współpracę z każdą agencją pracy reguluje specjalna umowa, stanowiąca rzecz najważniejszą i świadczącą o jej wiarygodności oraz uczciwości. Umowa powinna zawierać w sobie nie tylko zapiski prawne i regulacje dotyczące czasu jej obowiązywania. Przede wszystkim powinna zawierać w sobie dokładny zakres obowiązków agencji. Jako że ten nie jest ustalany przez prawo i bazuje na indywidualnych ustaleniach, musi zostać bardzo precyzyjnie wpisany i dokładnie zweryfikowany. Konieczne jest też określenie podmiotu odpowiedzialnego zarówno za pracownika, jak i prawidłowość oraz legalność całego procesu rekrutacji – zwłaszcza jeśli ta zakłada zatrudnienie pracownika spoza granic naszego kraju;
  • lokalizacja jej bura – wiarygodna agencja pracy to taka, która dysponuje fizycznym adresem. Prawda, w dzisiejszych czasach wszystko da się załatwić przez Internet – tak też zazwyczaj się to robi. W przypadku agencji pracy istotne jest jednak spotkanie „twarzą w twarz”. Biuro to podstawa i standard. Można go oczekiwać, a jego brak może być co najmniej alarmujący;
  • kompleksowość usług – o wiarygodności firmy świadczy też szeroki zakres jej usług. Im więcej ich proponuje, tym większe doświadczenie zazwyczaj posiada.

W zatrudnianiu agencji pracy warto przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek, pamiętając przy tym, by nie wchodzić we współpracę z pierwszą lepszą tego typu firmą. Wybór w tej kwestii jest dość duży, a zadania, przed jakimi staje agencja – bardzo odpowiedzialne. Warto więc po prostu się do tego przyłożyć i być na sto procent pewnym, że ma się do czynienia z podmiotem uczciwym i godnym zaufania. To, niestety, nie zawsze jest rzeczą oczywistą.

Podsumowanie

Agencje pracy potrafią być naprawdę pomocne w odnajdywaniu pracowników i korzystaniu z ich usług. Z tym jednak, że trzeba znaleźć taką, której tak właściwie będzie można zaufać. Na dzisiejszym – dość przesyconym tego typu przedsiębiorstwami – rynku wcale nie musi być to takie łatwe. Mimo wszystko jednak warto przyłożyć się do wyboru tej właściwej. Zwłaszcza, że korzyści z korzystania z jej usług mogą być naprawdę duże. W tej kwestii nie warto uznawać półśrodków. Nie robią tego wielkie korporacje – nie powinny też znacznie mniejsze przedsiębiorstwa.

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.