
09/02/2022
Jak sprawdzić czy agencja pracy istnieje? Jak polscy obywatele i obcokrajowcy mogą sprawdzić pracodawcę jakim jest agencja pracy w Polsce? Wiele osób boi się oszustwa. W końcu można spotkać pozbawionych skrupułów pośredników obiecujących góry złota. I trafić na pracodawcę, który w każdej chwili może zostawić Cię bez wynagrodzenia w obcym kraju. Aby tego uniknąć, warto sprawdzić czy agencja pracy istnieje naprawdę.
Solidna agencja pracy? Jak to potwierdzić?
Ludzie poszukujący stanowiska pracy dającego możliwość osiągnięcia dobrych zarobków często decydują się na wyjazd do innego miasta lub zagranicę. Ale samodzielne poszukiwanie uczciwego pracodawcy jest skomplikowanym procesem, dlatego coraz więcej obywateli Polski oraz krajów ze Wschodu i Azji korzysta z usług agencji pracy tymczasowej. Przecież, nie można mieć pewności, że ogłoszenia znalezione na stronach internetowych są prawdziwe. Aby zabezpieczyć się przed oszustwem lepiej zgłosić się do agencji pracy i otrzymać szczegółowe informacje na temat zatrudnienia, warunków pracy i wynagrodzenia.Taka organizacja specjalizuje się w rekrutacji i zatrudnianiu osób na konkretne stanowiska pracy, posiada dużą bazę pracowników z różnymi kwalifikacjami. Trzeba tylko sprawdzić, czy wybrana agencja istnieje.
Jak sprawdzić czy agencja pracy istnieje?
Aby zweryfikować czy agencja pracy istnieje, potrzebujesz jednej z następujących informacji:
- Sądowy kod bazowy KRS.
- Zarejestrowana nazwa osoby prawnej.
- REGON jest identyfikatorem statystycznym firmy.
- NIP – kod podatkowy.
KRS jest polskim rejestrem sądowym. Zawiera informacje o wszystkich podmiotach prawnych w Polsce. Mogą to być agencje pracy tymczasowej, jednoosobowe działalności gospodarcze, małe firmy, wszystkie przechodzą przez bazę KRS. Każda osoba jest uprawniona do przeglądania takiego rejestru.
Jak sprawdzić, czy agencja pracy jest ujęta w rejestrze podmiotów gospodarczych? Są odpowiednie strony internetowe które pozwalają na odszukanie takiej firmy. Kto prowadzi taki rejestr? Marszałek Województwa i taki rejestr jest jawny. Agencja pracy, ma obowiązek udzielić Ci informacji o zatrudnieniu w formie umowy na czas określony (warunki pracy, wynagrodzenie, ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, pokrywane koszty itp.). Informacja ta musi być poświadczona pieczęcią i podpisem osoby, dla której wydano licencję.
Agencja pracy tymczasowej musi posiadać oficjalny adres, który jest zarejestrowany w licencji, numer telefonu do komunikacji. I to nie tylko witryna, e-mail czy komunikacja za pośrednictwem prywatnych wiadomości. Zapytaj o adres agenta oraz osobisty i służbowy numer telefonu. Musisz sam sprawdzić takie numery telefonów, dzwoniąc i upewniając się, że osoba, która z Tobą negocjuje, lub przynajmniej pracownik tej samej agencji, odbierze zgłoszenie.
Potwierdzenie wiarygodności agencji pracy to podstawa bezpiecznego zatrudnienia
Mając już informacje na temat posiadania przez agencję pracy licencji na prowadzenie takiej działalności, warto sprawdzić inne zagadnienia. A dokładnie czy dana agencja nie zalega w płaceniu podatków oraz składek do ZUS. Takie dane potwierdzają istnienie agencji pracy i działanie na rynku. Czy można zwrócić się do agencji z prośbą o przesłanie zaświadczenia o niezaleganiu w płaceniu takich składek? Tak, można skierować do agencji taką prośbę.
Warto również skontrolować dokumentację takiego pracodawcy odnośnie ochrony danych osobowych, ponieważ istotne jest, czy agencja wdrożyła zalecenia RODO oraz czy wykupiła ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ważna jest społeczna odpowiedzialność biznesu, dlatego dla sprawdzenia czy dana agencja pracy istnieje niezbędne jest przeszukanie jej strony www, partnerów biznesowych a także treści jakie się tam znajdują.Takie informacje świadczą o stałej działalności agencji pracy, jej profesjonalizmie, doświadczeniu w rekrutacji i zatrudnianiu obywateli Polskich, obywateli ze Wschody czy z Azji.
Ubezpieczenie OC agencji pracy tymczasowej
Rzetelna agencja pracy tymczasowej zatrudniająca Polaków, Ukraińców, Białorusinów oraz obywateli z Azji musi wykazać się wykupionym ubezpieczeniem OC swojej działalności gospodarczej. Dlatego przed podpisaniem umowy o pracę na czas określony warto poprosić o okazanie polisy. Zapisy jakie się tam znajdują są niezwykle ważne, chociażby klauzule dodatkowe które zwiększają ochronę ubezpieczeniową. Dlaczego? Chodzi o ewentualne szkody jakie mogą zaistnieć w czasie świadczenia pracy na danym stanowisku pracy, wypadku przy pracy a nawet takie które wynikają z niedbalstwa.Transparentność funkcjonowania agencji pracy potwierdza jej wiarygodność i bezpieczne zatrudnienie.
Sprawdź co podpisujesz – umowa pośrednictwa pracy
Umowa pośrednictwa pracy zawierana z agencją pracy tymczasowej jest zabezpieczeniem przyszłych roszczeń. Profesjonalna agencja zawiera ją z pracownikiem i umieszcza w jej treści wszystkie ważne kwestie np.: koszty wiążące się z zakwaterowaniem, okres zatrudnienia, prawa oraz obowiązki.Taka umowa powinna być sporządzona w języku jakim posługuje się pracownik. Agencja ciesząca się reputacją w tej branży dba o zadowolenie przedsiębiorców, dlatego dokłada wszelkich starań, aby posiadać w swojej bazie tylko pracowników odpowiedzialnych.
Pamiętaj, to agencja pracy jest Twoim pracodawcom, mimo, że wykonujesz pracę dla innej firmy. To ona wypłaca Ci należne wynagrodzenie, odprowadza za Ciebie składki ZUS i podatki. Współpracując z agencja uzyskujesz takie sama prawa jak pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwie na etacie. Co to oznacza w praktyce? Masz prawo do urlopu, zwolnienia chorobowego. Co więcej okres zatrudnienia jest wliczany do emerytury.