Aktualności

Jak działa agencja pracy?

01/12/2021

Jak działa agencja pracy? Praktycznie każda istniejąca firma na drodze do szybkiego rozwoju staje w końcu przed koniecznością zatrudnienia nowych pracowników. W dzisiejszych czasach jednak wcale nie oznacza to konieczności brania na swoje barki całego procesu rekrutacyjnego. Zwłaszcza że ten potrafi być czaso- i pracochłonny – w szczególności wtedy, gdy szukamy większej liczby pracowników. Z pomocą może nam przyjść dobrze wybrana agencja pracy. Zanim jednak po nią sięgniemy, powinniśmy zapoznać się z zakresem świadczonych przez nią usług. Dopiero wtedy będziemy mogli zrobić to świadomie, w pełni wykorzystując przy tym olbrzymie możliwości, jakie ona daje.

Działanie agencji pracy w kilku krokach

Jak działa agencja pracy? Większość osób kojarzy ją z bazą mnóstwa pracowników – niekoniecznie tych pochodzących z Polski – i oferowaniu ich usług innym firmom. Tymczasem jednak najbardziej standardowa współpraca z nią wygląda w następujący sposób:

  • Przedstawiamy agencji nasze potrzeby. Podstawą jest poinformowanie agencji o tym, kogo się poszukuje. Mowa o konkretnych stanowiskach i własnych oczekiwaniach wobec pracowników, których zamierza się zatrudniać w sposób pośredni.
  • Agencja przeprowadza proces rekrutacyjny. Na podstawie naszych ustaleń wstępnych, agencja przeprowadzi proces rekrutacyjny, w wyniku którego wybierze kandydatów na podstawie podstawowych kryteriów. Zadba przy tym o to, by byli oni w stanie sprostać stawianym przed nimi zadaniom. Nie ma problemu w tym, by ludzie ci pochodzili spoza granic naszego państwa.
  • Pracownicy zostają zaakceptowani, a agencja przydziela ich do naszej firmy. To do nas należy ostateczna decyzja o akceptacji wybranych przez agencję pracowników. Ci zostaną zatrudnieni przez nią, a nam udostępnieni na podstawie tak zwanego „leasingu pracowniczego”. Ten pozwala uniknąć wielu formalności po naszej stronie, a jednocześnie zredukować koszta istniejące w przypadku bardziej standardowych form zatrudnienia.
  • Agencja zarządza pracownikami, a my rozliczamy się z agencją. Agencja przejmuje na swoje barki cały proces zarządzania pracownikami. To ona rozlicza się z nimi każdego miesiąca, przydzielając im wynagrodzenie. Ona też zarządza urlopami, zwolnieniami czy też odnawianiem paszportów, które w przypadku zatrudniania pracowników z Ukrainy jest konieczne. My z kolei rozliczeń dokonujemy w bardzo prosty sposób. Przelewy od nas płyną bowiem do agencji. Niezależnie od tego, ilu pracowników pozyskaliśmy za jej pośrednictwem.

Agencje pracy zdecydowanie najczęściej wybierane są przy poszukiwaniu pracowników spoza granic naszego państwa. Ostatnimi czasy wybór najczęściej pada na Ukrainę. Takie rozwiązanie jest popularne, bo i pozwala na zaoszczędzenie na zatrudnieniu, a przy okazji daje możliwość pozyskania wartościowych, pracowitych i godnych zaufania pracowników. Agencja zawsze bierze na siebie wszystkie formalności, pozwalając nam cieszyć się z pracownika przy minimalnym wysiłku właśnie z formalnego punktu widzenia.

Agencja pracy – czy to tylko kompleksowe działania?

Nie ulega wątpliwości fakt, że większość osób kojarzy agencje pracy z firmami, z którymi współpracuje się w sposób kompleksowy. Faktem jest, że wielkie korporacje najczęściej powierzają im zdecydowaną większość działań związanych z obsługą kadr, same zajmując się wyłącznie obsadzaniem najwyższych i najważniejszych stanowisk. Ich zachowanie nie definiuje jednak sposobu, w jaki wygląda współpraca z agencją, a zaledwie wskazuje tor, jaki najczęściej ona obiera. Rzeczywistość często bywa odmienna – zwłaszcza jeśli z usług agencji decyduje się skorzystać niewielka firma.

W przypadku niewielkich firm, agencja pracy jest w stanie dostosować do nich zakres swoich usług. Prowadząc takową możemy więc zlecić agencji zaledwie wybranie pracowników czy też skompletowanie ich CV, resztę procesu biorąc na własne barki. Możemy też zrezygnować z pewnych aspektów współpracy, których tak właściwie nie potrzebujemy, a które mogłyby się okazać zbyt kosztowne dla własnej aktualnej skali prowadzenia biznesu. Agencje zazwyczaj są skore do współpracy i wspólnego wypracowywania konsensusu. Co ważne, współpracę z nimi można stopniowo poszerzać, dbając o to, by ta stale przynosiła nam korzyści. Stale wzrastające.

Podsumowanie

Wiedząc, jak działa agencja pracy jesteśmy w stanie bardziej świadomie korzystać z oferowanych przez nią usług, a jednocześnie mieć pełną wiedzę na temat tego, po co tak właściwie decydować się na współpracę z nią. Okazuje się, że ta wcale nie musi zakładać wiązania się z nią na długi czas i koniecznością płacenia jej olbrzymich kwot. Dobra agencja jest w stanie dopasować się do potrzeb i możliwości finansowych konkretnego klienta, a tym samym zaproponować mu rozwiązania szyte na jego miarę. Takie, które będą w stanie sprostać jego wymaganiom, a jednocześnie nie wpłyną negatywnie na jego budżet. W końcu o to w tym wszystkim powinno chodzić obu stronom – o to, by zmaksymalizować profit i zwiększyć efektywność działania firmy poprzez dostarczenie jej prawdziwych specjalistów.

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.