Aktualności

Czy outsourcing kadrowo – płacowy się opłaca?

07/09/2020

W dzisiejszych czasach bardzo wielu właścicieli firm korzysta z outsourcingu. Jest to zlecenie danego zakresu prac firmie zewnętrznej, która w takich właśnie usługach się specjalizuje. Jedną z gałęzi outsourcingu jest aspekt kadrowo – płacowy, na jaki decyduje się bardzo wiele firm i instytucji. Czy jest to opcja, jaka dla przedsiębiorców może okazać się opłacalna? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, skupiając się na wszelkich możliwych kwestiach dotyczących takiej formy współpracy z firmą zewnętrzną. 

Działania kadrowo – płacowe

Każda firma doskonale wie, jak dużą ilość pracy zajmują działania kadrowo – płacowe, szczególnie, jeśli mówimy tutaj o dużym biznesie, który zatrudnia kilkunastu pracowników. Prowadzenie pełnej dokumentacji osób pracujących w firmie, dokonywanie niezbędnych zapisów, kwestia wynagrodzeń, urlopów, płacenia podatków i wielu innych kwestii. Zakres tej pracy jest naprawdę ogromny i często wiele osób nie jest w stanie znaleźć takiej osoby, która mogłaby w sposób profesjonalny, rzetelny i dokładny zająć się całością takich prac. W takich więc przypadkach coraz więcej firm decyduje się na outsourcing kadrowo – płacowy, jako jedną z opcji, które mogą okazać się kluczem do pełnego zadowolenia i maksymalnej satysfakcji. W tym miejscu odpowiemy na pytanie postawione we wstępie, a mianowicie, czy outsourcing kadrowo – płacowy się opłaca? Odpowiadamy – absolutnie tak. Dlaczego?

Po pierwsze – możemy zminimalizować koszty

Wiadomo, iż w każdej firmie kwestia redukcji wydatków stanowi element nadrzędny, do jakiego dąży każdy właściciel danego przedsiębiorstwa. Jeśli w grę wchodzi outsourcing kadrowo – płacowy, tutaj korzyści są naprawdę bardzo dużo. Takie rozwiązanie okazuje się być bowiem zdecydowanie bardziej opłacalne, niż utworzenie wewnętrznego systemu płac. Nie musimy bowiem zatrudniać pracownika, który z pewnością oczekiwałby stosownego wynagrodzenia za wykonaną pracę. Nie musimy inwestować w dobrej jakości oprogramowanie, w konkretne aktualizacje, w zakup stosownego sprzętu biurowego. Outsourcing kadr i płac pozwala nam oddać ten aspekt prowadzenia naszej firmy w ręce kogoś, kto się na tym zna i kto zrobi to najlepiej, jak tylko to możliwe – co ważne, po zdecydowanie niższych kosztach.

zewnętrzne usługi księgowe

Po drugie – zwiększymy niezawodność i ekonomiczność

Jeśli dany pracownik zajmuje się całością kadr i płac, nierzadko mamy do czynienia z pomyłkami. Taka osoba nie będzie posiadała pełni wiedzy z zakresu całości prac, bo są one zbyt obszerne, co sprawia, że trudno będzie tutaj mówić o pełnym profesjonalizmie. Wybierając outsourcing kadrowo – płacowy, tutaj dana firma posiada sztab odpowiednich pracowników, którzy odpowiedzialni są za poszczególne elementy związane z kadrami i płacami. W ten sposób mamy pewność, że ten dział naszego biznesu znajduje się w odpowiednich rękach, a o błędach praktycznie nie może być mowy. 

Po trzecie –  rozwiązanie dla każdego

Na pewno bardzo dużą zaletą takiego outsourcingu jest to, że nie jest to rozwiązanie ograniczające się do konkretnej grupy przedsiębiorców. Mogą z niego skorzystać i małe, średnie i duże firmy, mogą taką opcję wybrać spółki, mogą takie rozwiązanie wybierać działalności pracujące za granicą. W przypadku tej ostatniej grupy odbiorców, jest to jedna z najlepszych opcji, bowiem nie zawsze dana osoba pracująca w dziale kadr i płac jest w stanie posiadać odpowiednią wiedzę dotyczącą wykonywanej pracy za granicą. Są tam zupełnie inne zasady, kwestia podatków, rozliczeń. W outsourcingu nie trzeba się tym martwić, bowiem taka firma zajmuje się całością prac kompleksowo.

Outsourcing – najlepsza z opcji do wyboru

Jesteśmy przekonani o tym, że outsourcing jest to jedna z najlepszych opcji, na jakie tylko można byłoby postawić. To właśnie rozwiązanie sprawia, że wiele firm otrzymuje szeroką paletę rozwiązań, zupełnie nie martwiąc się kadrami i płacami swojej działalności. To, co niezwykle ważne i istotne to fakt, że firma outsourcingowa bierze na siebie całą odpowiedzialność za wykonane prace. Jeśli więc dojdzie do jakichkolwiek błędów czy uchybień, nie odpowiada za dane kwestie właściciel firmy, ale właśnie te osoby, które zatrudnione są do tej pracy poprzez outsourcing.

Outsourcing agencji pracy

Wiele agencji pracy działających dziś na rynku, oferuje w swoim wachlarzu usług również i outsourcing kadrowo – płacowy dla właścicieli firm. Zazwyczaj agencja zatrudnia danego pracownika dla konkretnej firmy. Po upływie 18 miesięcy, nie może ona dalej go zatrudniać, bo o tym mówi prawo. W takich przypadkach firmy zatrudniają u siebie tych pracowników, ale zlecają agencji właśnie outsourcing, gdzie sami zupełnie nie zajmują się kwestią kadr i płac, ale płacąc danej agencji, ta wykonuje za nich całość zadań związanych z tym właśnie działem.

Dziś outsourcing to rozwiązania, z jakich korzysta coraz większa grupa odbiorców. Chcąc z pomocy takiej firmy również korzystać, jak najbardziej warto, ale z uwzględnieniem, że postawimy na tych najlepszych. 

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.