Aktualności

Co to jest agencja pracy tymczasowej?

02/04/2021

Co to jest agencja pracy tymczasowej? Praca to ważny element życia każdego z nas. Nie zawsze jednak chcemy się jej podjąć na stałe. Często poszukujemy rozwiązania „na teraz” – takiego, które zajmie nam ciężki dla nas okres, przy okazji pozwalając nam dorobić sobie parę groszy. Takiego, które pozwoli nam zdobyć nieco doświadczenia, niekoniecznie przez nabijanie wieloletniego stażu. Ale jak znaleźć taką mniej zobowiązującą pracę? Gdzie tak właściwie jej szukać? Z odpowiedziami na te wszystkie pytania jest w stanie przyjść agencja pracy tymczasowej. Czym ona tak właściwie jest i na czym polega jej rola? Kto może sięgnąć po świadczone przez nią usługi? Na wyjaśnieniu tego skupimy się w tym wpisie.

Czym jest agencja pracy tymczasowej i w czym pomaga?

Agencja pracy tymczasowej pośredniczy w zatrudnianiu pracowników tymczasowych – w takiej krótkiej definicji można ująć całe jej działanie. Jej główne zadanie sprowadza się do przeprowadzania rekrutacji na stanowiska w firmach współpracujących z nią. Selekcja kandydatów to jednak nie wszystko. Agencja musi bowiem również załatwić wszelkie formalności ściśle z nią związane. To po jej stronie zatem leży wybranie klientowi pracowników idealnie dopasowanych do wykonywania konkretnego zawodu, ale też dopięcie wszystkiego w taki sposób, by mogli od razu przystąpić do swojego nowego zawodu.

Wiele agencji pracy tymczasowej poszerza spektrum swojego działania o inne kraje, ale też o możliwość zdobycia za ich pośrednictwem pracy stałej. Taka elastyczność jest bardzo ceniona – zwłaszcza, że dzięki niej z usług agencji mogą skorzystać ludzie o różnej sytuacji życiowej. Zaletą agencji pracy tymczasowej jest brak większych wymagań względem zatrudnianych przez nią osób. Ważne tylko, aby były w miarę pojętne i potrafiły przyswoić sobie informacje przedstawione im na szkoleniu wstępnym.

Naturalnie rzecz biorąc zakres świadczonych przez agencję usług różni się w zależności od konkretnej firmy. APS Profit na przykład oferuje bardzo szeroką ich paletę, gwarantując bardzo holistyczne podejście do tematu zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika. To właśnie po taką firmę należy sięgać licząc na najwyższy i najbardziej profesjonalny poziom współpracy.

Kto najczęściej sięga po tego typu agencje?

Nie ma ściśle określonego targetu, w który celują agencje pracy tymczasowej. Ten bowiem zależy od konkretnego klienta, z którym współpracują, ale też od rodzaju zawodu, który tenże klient przewidział dla nowo zatrudnianej osoby. W agencji pracy  tymczasowej pracę znajdą zatem zarówno kobiety, jak i mężczyźni, osoby rosłe, jak i te krępe. Na jej usługi zdecydowanie najczęściej decydują się jednak:

  • studenci – agencje pracy tymczasowej są idealne w kontekście szukania pracy wakacyjnej. Studenci każdego roku dysponują aż trzema miesiącami wolnymi od nauki. Właśnie wtedy bardzo często decydują się na podjęcie się pracy. Robią to jednak również w czasie semestru, agencję doceniając za elastyczne wymiary godzin. Te pozwalają pogodzić pracę z regularną nauką;
  • osoby, które świeżo ukończyły studia – agencje likwidują moment przestoju między ukończeniem studiów a znalezieniem swojej pierwszej pracy. Dzięki nim można zachować płynność finansową, nie blokując sobie możliwości poszukiwania pracy w wyuczonym zawodzie; 
  • ludzie chcący wyrwać się z bezrobocia – osobom, które przez dłuższy okres były bezrobotne, może być ciężko zebrać się i zacząć szukać pracy. Co więcej, nie każdej z nich będzie łatwo ją znaleźć, między innymi za sprawą braku doświadczenia. Agencja pracy pozwala pominąć oba te problemy, gwarantując zatrudnienie również osobom bezrobotnym, dopiero raczkującym na rynku pracy;
  • osoby chcące wyjechać zagranicę – coraz więcej agencji daje możliwość zatrudnienia się poza granicami naszego kraju. W tym przypadku stanowią one świetny pomost dla osób, które nigdy nie były zagranicą i boją się, czy sobie poradzą. Pewna praca to nie wszystko, co są w stanie od nich dostać. Agencje załatwiają bowiem również takie rzeczy, jak transport z lotniska czy wynajem mieszkania lub pokoju na preferencyjnych warunkach.

agencja pracy tymczasowej

Agencje pracy tymczasowej są zwykle otwarte na współpracę z każdym, kto tylko posiada motywację do pracy. Warto zatem skontaktować się z nimi i sprawdzić, czy mają coś dla nas. Należy przy tym pamiętać, by sięgać wyłącznie po agencje sprawdzone, godne zaufania i posiadające wyrobioną pewnego rodzaju renomę. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy planuje się zagraniczny wypad w celach czysto zarobkowych.

Podsumowanie

Agencja pracy tymczasowej potrafi być czymś świetnym – czymś, co zapewni nam solidne zatrudnienie w bardzo szybkim czasie. Aby jednak być z niej zadowolonym, należy wybrać taką spełniającą nasze oczekiwania. Liczy się tutaj doświadczenie, renoma, ale i jej współpraca z ciekawymi względem zawodowym przedsiębiorstwami. Warto przebierać – zwłaszcza, że na naszym rynku działa ich aktualnie dość dużo. Celując w podmioty solidne i sprawdzające się w akcji, trzeba najpierw odsiać te mniej godne uwagi, a potem wybrać jeden spośród tych, które na takową jak najbardziej zasługują.

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.