Aktualności

Co obejmuje ubezpieczenie pracownika z zagranicy?

11/09/2021

Co obejmuje ubezpieczenie pracownika z zagranicy? Bardzo dużo właścicieli polskich firm decyduje się na zatrudnienie pracownika z innego kraju. Statystyki tak naprawdę wyraźnie pokazują, że jest to coraz powszechniejsza sytuacja. Nie należy spodziewać się, że ten aspekt ulegnie zmianie. A przynajmniej nie w ciągu kilku najbliższych lat. Dlaczego taka sytuacja ma miejsce? Czy zawsze każdy pracownik musi być zgłaszany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Kiedy występuje taki obowiązek? Co wchodzi w skład ubezpieczeń dla osób z innych państw? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się w poniższym tekście.

Dlaczego zagraniczni pracownicy są coraz częściej zatrudniani?

Nieprzypadkowo w Polsce pojawia się coraz więcej obywateli z innych państw. W większości są to Ukraińcy, ale nie tylko. Do naszego kraju przybywa coraz więcej przedstawicieli także innych narodowości. Dlaczego? W głównej mierze chodzi o kwestie finansowe. Generalnie Polacy mają większe wymagania na tej płaszczyźnie w porównaniu chociażby do pracowników ze Wschodu. Chodzi tutaj nie tylko o stawki godzinowe, ale także o miesięczne pensje. Różnice wynoszą kilka, kilkanaście, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt procent. Dla właściciela danej firmy to szansa na spore oszczędności. Z czego to jednak wynika? Sytuacja np. na Ukrainie lub Białorusi nie jest najlepsza. Zarobki w tych państwach pozostawiają sporo do życzenia. Osoby z tych krajów cieszą się ze stawek zaproponowanych im przez Polaków. W końcu są one o wiele wyższe w porównaniu do ich państw. W takiej sytuacji zasadniczo zyskują obie strony. Inna sprawa dotyczy jakości wykonywanych usług. Nie da się ukryć, że np. pracownicy z Ukrainy są bardzo pracowici. Zależy im na tym, by szefowie byli zadowoleni z podejmowanych przez nich działań. Niestety, wielu ekspertów podkreśla, że pod tym względem pracownicy z innych krajów wypadają ogólnie lepiej niż Polacy… Warto także wspomnieć o tym, że wielu naszych rodaków wyjeżdża do innych państw. Np. do Niemiec itd. Po to, by zarabiać więcej pieniędzy. Z tego względu czasami brakuje rąk do pracy. I to nie tylko biorąc pod uwagę zadania stricte fizyczne. Ostatnio głośno jest o tym, że Polska rekrutuje lekarzy z Ukrainy. Wielu rodzimych fachowców wyjechało do innych państw. Przez to w niektórych szpitalach są braki kadrowe. Ukraińcy u siebie często zarabiają około 1500 PLN… A tutaj mogą oczywiście liczyć na stawki kilka razy większe.

Kto musi być zgłoszony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Nie wiesz do końca, jak to jest w praktyce? Okazuje się, że do naszego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych muszą być zgłaszani cudzoziemcy, którzy wykonują pracę na terenie Polski. Tak naprawdę w tym aspekcie nie ma znaczenia narodowość itp. Jeśli dana osoba pracuje w Polsce na rzecz rodzimego podmiotu, to powinna być zgłoszona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tego typu kwestie dokładnie reguluje prawo. Jeśli nie będziesz przestrzegał obowiązujących zasad, to musisz liczyć się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Warto zauważyć, że dla osób, które nie siedzą w tym temacie na co dzień jest to wszystko dość zawiłe. Dlatego właśnie warto kooperować z ekspertami. Profesjonalna agencja pracy https://apsprofit.pl to bardzo dobry wybór. W końcu jest to firma doświadczona, która ma bardzo dobre opinie na swój temat. Co ważne, fachowcy nie spoczywają na laurach, tylko regularnie poprawiają swoje kwalifikacje. Na bieżąco śledzą wszelkie zmiany, które zachodzą w prawie. Dzięki temu zatrudnianie cudzoziemców odbywa się zgodnie z aktualnymi zasadami panującymi w Polsce. Bardzo popularny jest aktualnie leasing. Dzięki temu można wynajmować pracowników na określony czas. Tym samym zdecydowana większość formalności jest po stronie agencji. Czy można tutaj działać samodzielnie? Oczywiście, jest taka możliwość. Warto jednak zauważyć, że prawo jest niekiedy w tych kwestiach dość skomplikowane. Jego nieznajomość (albo błędna interpretacja) nie zwalnia z jego przestrzegania.

Co jest zawarte w tych ubezpieczeniach?

Jak już wiesz, każda osoba z innego państwa, która pracuje u nas na rzecz polskiego podmiotu musi być zgłoszona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie chodzi tutaj tylko o to, by działać zgodnie z prawem. To oczywiście istotna sprawa. Dla każdego pracodawcy, jak i pracownika. A z racji tego, że coraz częściej są zatrudniani cudzoziemcy, nie brakuje też kontroli sprawdzających, czy wszystko jest w należytym porządku. Warto dodać, że ubezpieczenia obejmują natomiast m.in. składki emerytalne itd. To jednak tutaj nie wszystko. Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że te polisy zawierają ubezpieczenie z tytułu wypadków przy wykonywaniu danej pracy oraz tak samo chorób zawodowych. Każdemu powinno zależeć na tym, by regularnie opłacać wymagane składki. Zatrudnianie „na czarno” to droga na skróty, która do niczego dobrego nie prowadzi. Warto o tym pamiętać… Jeśli masz zamiar legalnie zatrudniać pracownika z innego kraju, a nie wiesz, jak załatwić formalności, to zgłoś się do profesjonalnej agencji pracy. Fachowcy pomogą Ci naprawdę w wielu sprawach.

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.