
22/12/2021
Jak zatrudnić Ukraińca? Bezrobocie w Polsce wynosi 5,5 procenta, jednak nadal wiele branż ma problem w pozyskaniu pracowników. Ukraińcy przyjeżdżający do Polski w celach zarobkowych dali się poznać jako osoby pracowite i sumienne, dlatego stale rośnie zapotrzebowanie na ich zatrudnienie. W związku ze wzrostem popytu na siłą roboczą z tego kraju wielu przedsiębiorców zwraca się do agencji pośrednictwa pracy z pytaniem – jak zatrudnić Ukraińca? Pracodawcy z takich branż jak: budownictwo, sadownictwo, logistyka, hotelarstwo i gastronomia, zlecają agencji rekrutację i zatrudnienie pracowników z Ukrainy.
Formalności niezbędne do zatrudnienia pracownika z Ukrainy
Aby zatrudnić Ukraińca trzeba poznać kilka niezbędnych zasad. Otóż, jak wiadomo Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego jej obywateli dotyczą przepisy zatrudniania cudzoziemców z państw trzecich. Aby obywatel Ukrainy mógł legalnie pracować w Polsce musi posiadać ważny dokument pobytowy a także zezwolenie na pracę. Wyjątkiem jest sytuacja zwolnienia z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę i wtedy pierwszy dokument wystarczy. Ważne! Jeżeli polski pracodawca chce zatrudnić pracownika z Ukrainy na umowę zlecenie jest zobowiązany do uzyskania dla niego zezwolenia na pracę. Umowa o pracę musi zostać przetłumaczona na język ukraiński. Pracownika z innego kraju należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, czyli ZUS, załatwić zakwaterowanie i zameldowanie oraz pomoc lekarza rodzinnego.
Przedsiębiorca może ułatwić sobie całą drogę zatrudniania Ukraińców, korzystając z usług agencji pracy APS Profit która zajmuje się pozyskiwaniem pracowników ze Wschodu.To pracodawca decyduje, czy chce skorzystać z jednorazowej rekrutacji, leasingu pracowników czy dodatkowo także z usługi outsourcingowej oraz kadrowo – płacowej. Usługi agencji zatrudnienia uwalniają przedsiębiorcę od takich formalności jak: zezwolenie na pobyt Ukraińca i zezwolenie na podjęcie zatrudnienia. Współpracując z agencją pracy, w/w obowiązki będą tylko po jej stronie.
Jakie są możliwości zatrudnienia Ukraińca?
Jedną z możliwości zatrudnienia osób z Ukrainy jest zaproszenie do pracy, czyli inaczej mówiąc oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. Jest to uproszczona forma zatrudnienia i dotyczy powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy na czas do pół roku w ciągu kolejnych 12 miesięcy. W takim przypadku nie jest nałożony obowiązek posiadania zezwolenia na pracę. Jeżeli przedsiębiorca chciałby samodzielnie zatrudnić obcokrajowca powinien zacząć od wypełnienia oświadczenia i dokonania opłaty. Taki dokument trzeba zarejestrować w powiatowym UP a jego oryginał wręczyć pracownikowi.
Rozpatrując zagadnienie legalnego zatrudniania Ukraińców, tak naprawdę nie ma znaczenia rodzaj podpisywanej umowy. Dokument pobytowy i zezwolenie o pracę uprawniają do podjęcia pracy nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale również na podstawie umowy cywilnoprawnej, czyli umowy zlecenia. Dokumenty pobytowe to karta pobytu lub paszport paszportu biometrycznego, wiza. O paszport biometryczny cudzoziemiec stara się na Ukrainie w polskim konsulacie i jest on wydawany na 12 miesięcy. Natomiast karta pobytu jest już wydawana w Polsce. Najbardziej powszechna jest karta pobytu czasowego na trzy lata.Taki wniosek obcokrajowiec musi złożyć do urzędu wojewódzkiego w Polsce odpowiedniego terytorialnie do swojego miejsca pobytu.
Zezwolenie na pracę to: oświadczenie, zezwolenie na pobyt i pracę, zezwolenie sezonowe. Spora część polskich pracodawców jako formę zatrudnienia wybiera umowę zlecenie ze względu na mniejszy koszt utrzymania pracownika z Ukrainy a także prostszy sposób zakończenia takiej umowy o pracę. Niuanse zatrudnienia obcokrajowca w Polsce są doskonale znane pracownikom agencji pośrednictwa pracy, dlatego poszukując wykwalifikowanej czy też niewykwalifikowanej (najczęściej sezonowych) siły roboczej lepiej powierzyć to profesjonalistom.
Zasadność zatrudniania Ukraińców
Ukraińcy przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych, dlatego starają się dobrze pracować i utrzymać zatrudnienie jak najdłużej. Jeżeli formalności związane z ich zatrudnieniem są załatwiane przez agencję pracy, pracodawca nie musi angażować się w ich dopełnianie czy organizować dział zarządzania zasobami ludzkimi w swojej firmie. Jeżeli przedsiębiorca poszukuje pracowników w konkretnym zawodzie z odpowiednimi kwalifikacjami jedynym słusznym rozwiązaniem jest powierzenie rekrutacji agencji zatrudnienia. Jej pracownicy dbają o każdy szczegół, dlatego praca cudzoziemców jest w pełni legalna. Bez względu na to, czy jest to rekrutacja jednorazowa czy leasing pracowniczy starają się sprostać wymaganiom polskiego przedsiębiorcy i poszukują doświadczonych pracowników.
W przypadku leasingu pracowniczego to agencja pracy prowadzi wszelkie rozliczenia z Ukraińcem i załatwia formalności. Rozwiązuje również ewentualne problemy jakie mogą pojawić się w czasie współpracy z obcokrajowcem. Pracownik zostaje oddelegowany przez agencję do danego pracodawcy na podstawie ustawy o pracy tymczasowej. Jest to duże ułatwienie dla właścicieli firm, ponieważ mogą lepiej zarządzać pracownikami, minimalizować koszty zatrudnienia. Agencja zatrudnienia przejmuje wszystkie obowiązki jakie wiążą się z przestrzeganiem Kodeksu Pracy i administrowaniem kadrowo-płacowym.