Aktualności

Co to jest agencja pracy?

18/07/2022

Co to jest agencja pracy? Często masz ostatnio problem z wakatami w Twojej firmie? Brakuje Ci zaś czasu, by samodzielnie szukać pracowników, którzy będą cechowali się przede wszystkim odpowiednimi kwalifikacjami? A może patrzysz na to wszystko z zupełnie innej strony? Jesteś bowiem osobą, która szuka zatrudnienia i wciąż nie może nic znaleźć? W obu tych przypadkach bardzo przydaje się pomoc agencji pracy. Czym cechują się te podmioty? Jak konkretnie pomagają one pracodawcom oraz pracownikom szukającym zatrudnienia? Co mieć na uwadze, by wybrać profesjonalne agencje pracy?

Agencja pracy: jakie ma najważniejsze zadania do wykonania?

Statystyki wyraźnie sugerują, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na kooperowanie z profesjonalnymi agencjami pracy. Nie dzieje się to przypadkowo. Są to bowiem bardzo pomocne podmioty. Dobra agencja pracy pełni funkcję pośrednika. Pomiędzy firmami, które szukają pracowników, a osobami, które w najbliższym czasie chciałyby podjąć zatrudnienie. Praca przedstawicieli porządnej agencji bardzo ułatwia odpowiednie dopasowanie i załatwienie wszelkich formalności. Kooperacja z takimi podmiotami jest korzystna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników (zaraz dowiesz się o wszystkich istotnych szczegółach). Co ważne, profesjonalna agencja pracy świadczy bardzo urozmaicone usługi. Mogą z nich skorzystać osoby prowadzące firmy polskie oraz zagraniczne. Analogicznie jest z ludźmi szukającymi zatrudnienia. Do agencji pracy mogą swobodnie zgłosić się osoby z naszego kraju, lecz nie tylko. W Polsce jest z tygodnia na tydzień (z wiadomych względów) coraz więcej obywateli ze Wschodu. Np. chodzi nam tutaj głównie o Ukraińców. Osoby, które uciekły ze swojego kraju przed wojną chcą jak najszybciej ułożyć sobie nowe życie w Polsce. Szukają zatem zatrudnienia w naszych firmach. Profesjonalna agencja pracy im w tym pomaga. Biorąc pod uwagę nie tylko znalezienie właściwego pracodawcy, ale także rozmaite sprawy formalne, których niestety nie brakuje. Przedstawiciele profesjonalnej agencji pracy doskonale orientują się w aktualnych przepisach (są z nimi na bieżąco). Dzięki temu wszystko odbywa się w 100% zgodnie z aktualnymi zasadami, co dla każdego (patrząc z perspektywy pracodawcy albo pracownika) powinno mieć spore znaczenie.

Dlaczego pracodawcy powinni kooperować z takimi podmiotami?

Od pewnego czasu masz problem z rekrutowaniem pracowników? Kilka osób w ostatnim czasie się zwolniło, a inni przeszli na emeryturę? A może po prostu Twoja firma rozwija się i otwiera nowe działy? Z tego względu „na cito” są potrzebne „ręce do pracy”? Bardzo często jest tak, że szefowie (lub osoby odpowiedzialne za wykonanie tego zadania) nie mają odpowiednio dużo czasu, by samodzielnie zajmować się tym zagadnieniem. Poza tym skuteczna rekrutacja wcale nie jest taka prosta, jak może wydawać się na samym początku. Jeszcze inna kwestia dotyczy wspominanych przez nas przepisów. Jeśli chcesz np. pomóc osobom z Ukrainy, które uciekły przed wojną, a teraz szukają u nas pracy, to musisz znać się na obecnych zasadach. Jest to niezbędne, by wszystko było optymalne z punktu widzenia prawnego. Nic dziwnego, że dobra agencja pracy nie narzeka na brak zainteresowania. Jest bowiem wiele sytuacji, kiedy pomoc takich podmiotów jest na wagę złota. W ten sposób można zapewnić sobie profesjonalne, dokładne usługi. Nowoczesna agencja pracy bardzo dokładnie analizuje życzenia Klientów pod kątem rekrutowanych pracowników. Na tej podstawie odbywa się pieczołowita selekcja. Sprawdzane są nie tylko kwalifikacje. Oczywiście, są one bardzo ważne. Na dodatek profesjonalna agencja pracy stosuje w czasie rekrutacji rozmaite testy. Po to, by zweryfikować cechy charakteru danej osoby. Dlaczego ma to znaczenie? Załóżmy, że szukasz kogoś do pracy grupowej nad rozmaitymi projektami. W czasie rekrutacji trzeba zatem sprawdzić, czy konkretny kandydat posiada stosowne umiejętności i będzie potrafił dogadywać się z innymi kolegami oraz koleżankami itp. Co jeszcze jest ważne? Profesjonalna agencja pracy zapewnia rozmaite usługi. Poszukiwani są pracownicy z Polski oraz ze Wschodu. Można zdecydować się na usługi rekrutacyjne oraz leasing. Co jeszcze jest oferowane? To m.in. fachowo wykonywany outsourcing płacowy.

Najbardziej istotne korzyści dla osób poszukujących zatrudnienia

Szukasz pracy, ale cały czas nie udaje Ci się nic sensownego znaleźć? Tracisz tylko czas, a być może nawet przede wszystkim swoje nerwy? Trzeba to zmienić. Z pomocą przychodzi profesjonalna agencja pracy. Dzięki niej można znaleźć zatrudnienie stałe lub jedynie tymczasowe (to bardzo dobra opcja chociażby dla studentów, którzy mają zamiar pracować od czerwca do końca września, a potem chcą wrócić na uczelnię). Usługi są tutaj bardzo uniwersalne. Rekomendowana agencja pracy szuka zatrudnienia w firmach polskich lub zagranicznych. Dużo tutaj zależy od kwalifikacji kandydata oraz jego aktualnych preferencji. Co ważne, można liczyć na pomoc np. w trakcie szukania zakwaterowania w kraju zagranicznym itp. Oczywiście, eksperci pomagają także ze sprawami papierkowymi.

APS PROFIT POLSKA SP. Z O.O.

ul. Emilii Plater 14B/U1, 71-635 Szczecin
tel. +48 91 462 43 12, fax +48 91 462 40 71

FAQ – pytania i odpowiedzi

Do zatrudnienia na terenie Polski obywateli z UE niezbędne jest udzielone mu zezwolenie na pobyt (przy pobycie stałym) oraz na podjęcie zatrudnienia. Następnie należy podpisać umowę, przetłumaczoną na język kandydata, zgłosić tę osobę do ZUSu, zameldować ją i znaleźć lekarza rodzinnego. Dzięki współpracy z APS Profit, załatwienie i dopilnowanie wszelkich formalności leży po stronie agencji.

APS Profit to agencja zatrudnienia, pozyskująca pracowników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Oferujemy leasing pracowników, jednorazowe rekrutacje, usługi outsourcingowe i kadrowo - płacowe. Trafiają do nas osoby poszukujące pracy oraz przedsiębiorstwa potrzebujące dodatkowej siły roboczej lub pomocy w znalezieniu odpowiednich pracobiorców.

W przypadku Ukraińców, łączy nas bliskość kulturowa i językowa. Osoby te mają dużo chęci i motywacji do pracy, gdyż przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Formalności nie są bardziej skomplikowane, niż w przypadku przyjmowania do pracy rodaków, a dzięki temu, iż są to pracownicy tymczasowi, ilość zatrudnianych osób można dopasować do potrzeby chwili.

Leasing pracowniczy polega na “wynajmie” siły roboczej, którą zatrudnia agencja. Pracownik zostaje oddelegowany do podmiotu, który jest nazywany pracodawcą - użytkownikiem, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Pozwala to na efektywne zarządzanie kadrą w przedsiębiorstwie, w ten sposób racjonalizuje się koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku sezonowości branży, można elastycznie dopasować zasoby ludzkie do aktualnych potrzeb. Jest to także pomoc dla firm, w których następuje duża rotacja personelu. Obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy i cała administracja kadrowo - płacowa spoczywa na podmiocie wynajmującym.

Wystarczy zgłosić się do nas, przedstawiając swoje zapotrzebowanie i wymagania. Dobierzemy odpowiednich pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, na okres, jakim są Państwo zainteresowani. Dbamy o wszystkie szczegóły, aby każda ze stron była zadowolona i usatysfakcjonowana.

Oprócz oczywistych kwestii, jak prawo do wynagrodzenia i traktowania na równi z innymi, pracownik tymczasowy za każdy miesiąc przepracowany u jednego pracodawcy - użytkownika ma prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, agencja jest zobowiązana do wypłaty należnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto, ma także prawo do dochodzenia odszkodowań i korzystania ze wszystkich urządzeń socjalnych.

Outsourcing płacowy to zlecenie zewnętrznej firmie całej lub częściowej obsługi płacowej i kadrowej w firmie. Odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, redukuje koszty związane z utrzymaniem osobnego działu i nie wymaga przeprowadzania rekrutacji do niego.

Oferta pracowników tymczasowych kierowana jest głównie do firm, które obejmuje sezonowość i nie mają potrzeby zatrudniać pełnej kadry przez cały rok. Również w sytuacjach, gdzie jest duża rotacja pracowników bądź gdy potrzeba ludzi z konkretnymi kwalifikacjami tylko przez pewien czas. Każde przedsiębiorstwo może podjąć się takiego zatrudnienia, służy to obniżeniu kosztów i formalności związanych z zatrudnianiem.

Do każdej rekrutacji podchodzimy skrupulatnie i z pełnym zaangażowaniem. Kierujemy się wymaganiami i oczekiwaniami przyszłego pracodawcy, szukamy osób doświadczonych i z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Nie, mamy również ogłoszenia dla osób poszukujących prac umysłowych, np. w biurze w dziale kadr. Warto się z nami skontaktować nawet, gdy w danej chwili na stronie internetowej nie ma umieszczonych takich ogłoszeń - przekażemy wszystkie posiadane informacje.